Hoewel dit type rekenmachine reeds ver voor de tweede wereldoorlog zijn intrede in de landmeetkunde heeft gedaan (in het Laboratorium voor Geodesie worden nog enkele zeer interessante modellen bewaard), is het gebruik van elektrische machines op grote schaal pas een tiental jaren geleden goed begonnen. En in die tien jaren heeft de elektrische rekenmachine een snelle ontwikkeling doorgemaakt. Vooral de bereke ningen uit de statistiek hebben op de huidige vorm van de elektrische machine hun stempel gedrukt. Om aan wensen van verschillende groepen gebruikers tegemoet te komen zijn er van eenzelfde merk vaak geheel verschillende typen in de handel. Het standaardmodel van Friden heeft een volautomatische vermenig vuldiging en deling en is voorts uitgerust met afzonderlijke toetsen voor positief en negatief vermenigvuldigen. Daarnaast is er een Friden-machine met automatische worteltrekking, een model met een geheugen voor het onthouden van één getal en sinds kort brengt Friden nu ook een machine in de handel met een kubeerinrichting en nog enkele andere speciale voorzieningen, die haar zeer geschikt maken voor rekenwerk zowel uit de lagere als uit de hogere geodesie. Sinds enige tijd bestaat er een nieuw type rekenmachine van de Madas- fabrieken, dat in tegenstelling tot de oude modellen afzonderlijke toetsen voor automatisch positief en negatief vermenigvuldigen heeft. Dit is be slist een voordeel, omdat men nu a.h.w. gedwongen wordt het teken van het produkt zorgvuldig te bepalen, alvorens contact voor vermenigvul digen te maken. Bezit een elektrische machine slechts één toets voor automatisch vermenigvuldigen, en wordt het negatief vermenigvuldigen bewerkstelligd door het omzetten van een knopje, dan loopt men steeds het gevaar het omzetten van het knopje te vergeten. De Marchant-machines zijn vooral bestemd voor handelsberekeningen. Niettemin heeft de machine in de landmeetkunde wel degelijk toepassing gevonden. Sinds enkele jaren brengt Marchant het model SKA in de handel, dat in belangrijke opzichten afwijkt van het standaardmodel en daardoor naar ons oordeel nog beter geschikt is voor landmeetkundig rekenwerk. De machine heeft automatische vermenigvuldiging, deling en kwadra tering en bezit afzonderlijke toetsen voor positief en negatief vermenig vuldigen. De machine bezit niet zoals de normale Marchant-machines de kolom van tien vermenigvuldigtoetsen maar beide factoren worden 176

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 177