elektrische machines is de keuze veel moeilijker. Er zijn een aantal top merken, die alle hun eigen voor- en nadele*n hebben. Hieronder hebben we in willekeurige volgorde een opsomming gegeven van de eisen, die we kunnen stellen aan elektrische rekenmachines voor landmeetkundig werk. De meest ideale machine heeft 1. Een capaciteit van tenminste 10-10-20. 2. In het resultaatregister een doorlopende tientallen»overdracht. 3. Aparte toetsen voor accumulatief positief en negatref vermenigvul digen én een toets voor positief vermenigvuldige. n met vooraf schoonmaken van de registers. 4. Een automatische kwadrateerinrichting. 5. Een kubeerinrichting, waardoor een getal overgebracht kan w/orden van het resultaatregister naar het instelbord. Daarbij moet het meeest linkse cijfer van het resultaatregister rechtstreeks overgebracht kun- nen worden naar de plaats van het meest linkse cijfer van het instel bord. 6. Een tekenknop. 7. Een splitsbaar resultaatregister, beter nog: twee simultaan werkende resultaatregisters. 8. De mogelijkheid om een getal door middel van knopjes rechtstreeks in het resultaatregister te brengen. 9. Een zgn. non-entry (mogelijkheid tot het uitschakelen van het om- wentelingsregister bij vermenigvuldigen). 10. Een mogelijkheid tot het blokkeren van de toetsen (dus niet alleen de schoonmaaktoets) van het instelbord. Geen fabriek brengt een machine in de handel, die aan alle tien eisen voldoet. De ideale machine moet nog geconstrueerd worden. Ieder die verantwoordelijk is voor de aanschaf van een elektrische rekenmachine, zal zelf uit moeten maken welke eisen het belangrijkste zijn met het oog op het rekenwerk dat het meeste voorkomt. Is de machine b.v. in het bijzonder bestemd voor berekeningen met matrices, dan is de derde eis het belangrijkst. Voor het gewone dagelijkse rekenwerk uit de lagere landmeetkunde zijn eigenlijk alle eisen van belang. Soms zal de keuze van de machine in hoofdzaak slechts een kwestie zijn van persoonlijke smaak. 178

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 179