Zeer bekend zijn de IBM-machines. Een van de meest gebruikte typen is de IBM 650, waarvan thans honderden exemplaren geplaatst zijn over de gehele wereld. Uiteraard bestaat er een intensieve uitwisseling van ervaringen en programma's tussen de diverse rekencentra. Men beschikt dan ook over een zeer uitvoerige programmabibliotheek. Langzamerhand gaat de IBM 650 al tot de verouderde machines behoren. De IBM heeft dan ook onlangs een nieuw type machine op de markt gebracht, nl. de 1620. Een voordeel van de IBM-machines is dat hun bouw gebaseerd is op een jarenlange ervaring. Hun betrouwbaarheid is dan ook groot, mede dank zij allerlei ingebouwde controles. Eén van de nieuwste machines is de XI, evenals de Zebra een Nederlands ontwerp. De XI wordt, in tegenstelling tot de Zebra, ook door een Neder landse maatschappij gebouwd, nl. door ,,Electrologica" in Amsterdam. Door het toepassen van enkele nieuwe principes is de machine nog weer vele malen sneller dan de oudere, in Nederland gebruikte, rekenauto maten. Eén van de belangrijkste concurrenten van de IBM, althans in West- Europa, mag niet onvermeld blijven. Het is de Franse maatschappij „Buil". Haar meest bekende machine is de Gamma-ET, waarvan in Nederland ook verschillende exemplaren staan opgesteld. We willen volstaan met het maken van deze opmerkingen. Niet alleen is de ervaring met rekenautomaten in de geodesie nog vrij gering, maar bovendien is de ontwikkeling op dit terrein zo snel, dat ook de meest moderne beschouwing in betrekkelijk korte tijd is verouderd. Ook dit artikel zal dat lot wel ondergaan. De lezer zij gewaarschuwd! 181

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 182