Waarom men zich nu wel en vroeger niet heeft gerealiseerd dat dicht naast elkaar lopende evenwijdige lijnen met één naald voorzien van pun ten zijn te trekken, is een vraag waarvan men er vele soortgelijke, ook op vele andere gebieden der techniek, kan stellen. Snelheid speelde geen rol en men zocht dus niet zozeer naar mogelijkheden tot rationalisatie. Het is een gunstig teken, dat men er bij de kaartvervaardiging naar blijft streven naast het verhogen van de produktiesnelheid de kaarten op een hoog esthetisch niveau te houden. Een verschil in karakter, kwaliteit en stijl tussen de kaarten van Europese en Amerikaanse origine zal vermoedelijk wel lange tijd blijven bestaan. De oorzaak daarvan moet o.a. worden gezocht in het feit, dat in Amerika de arbeidskrachten relatief duur en in Europa in verhouding goedkoop zijn. Het aantal arbeidsuren, dat men in de Nieuwe Wereld in een kaart werk wil steken, is daardoor veel geringer dan dat in Europa. Het gevolg is, dat de Amerikaanse kaarten een veel meer eenvormig karakter heb ben dan de Europese, die nog meer aarden naar het oude handwerk. Dat de behoefte van de Amerikanen om hun land nu eerst maar eens in kaart gereed te zien, daarbij nog een grote rol speelt, spreekt natuurlijk voor zichzelf. De grotere bevolkingsdichtheid en het meer intensieve bodemgebruik in West-Europa eisen meer uitgewerkte kaarten. De nieuwe kaarttekenmethoden garanderen een fijne lijntekening en de tijdwinst, die men boekt ten opzichte van de oudere werkwijzen, is aan zienlijk. Een voordeel in tijdwinst van 30% ligt beslist binnen de moge lijkheden. Dit kan natuurlijk tot resultaat hebben, dat de kaarten sneller kunnen verschijnen doch, indien men regelmatige vernieuwing binnen een kortere tijd niet noodzakelijk acht, is een beperking van personeels behoefte het gevolg. Ook op het gebied van het schrift aanbrengen op kaarten heeft zich een belangrijke verandering voorgedaan. De oude kartograaf graveerde of tekende iedere letter uit de hand of later met behulp van een graveer- machine. De moderne werkwijze maakt o.a. gebruik van plastic letters in wit op een zwarte ondergrond, die in de gewenste volgorde in een regel worden gelegd en dan met een eenvoudige camera worden ge fotografeerd. Het resultaat na het ontwikkelen, spoelen en fixeren van de opnamefilm toont een positief beeld (zwarte letter op blanke onder grond), dat op eenvoudige wijze direct in het kaartbeeld op de juiste plaats kan worden gemonteerd. 186

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 187