Ook in de drukkerswereld werden wegen gevonden om aan de vraag naar een hoge produktiesnelheid te voldoen. Men schakelde over naar het offset-drukprocédé waarbij men papier en drukvorm niet meer in direct contact met elkaar bracht, doch de drukvorm zijn beeld liet „afzetten" (offset) op een cilinder voorzien van een rubber bekleding en het beeld vervolgens door de rubberplaat weer liet afdrukken op het papier. Deze constructie maakte een hoge rotatiesnelheid mogelijk en de werktuigkundigen leverden er al spoedig een apparaat bij om het papier automatisch in te voeren. Tenslotte zorgde de chemigrafische industrie nog voor drukplaten uit gevoerd in bimetaal, waarvan oplagen van enorme grootte kunnen worden getrokken zonder dat vernieuwing tijdens de drukprocedure noodzakelijk is. De snelpers, die een éénkleurendrukgang mogelijk maakte, werd dus ver vangen door de éénkleuren-offsetpers en deze heeft thans jongere broers die het presteren om twee, drie, vier of zelfs meer kleuren in één druk gang aan te brengen. We zien dus dat in de kartografie op allerlei manieren getracht wordi aan de grote vraag naar recent kaartmateriaal te voldoen. De verschillende fasen in de kaartvervaardiging worden ieder op hun eigen wijze versneld, waarbij echter één der hoofdopgaven van de karto grafie, nl. een nauwkeurig en esthetisch verantwoord produkt af te leve ren, beslist niet uit het oog mag worden verloren. Uiteraard kan in een lustrumboek niet uitvoerig op ieder onderwerp worden ingegaan. Zo zou nog kunnen worden besproken of de lichtdruk methode in de chemigrafie en fotografie een toekomst tegemoet gaat, die nog veel verder reiken zal dan thans reeds het geval is. Uit bovenstaande notities mag U echter duidelijk geworden zijn, dat de kartografie springlevend is en dat ernaar wordt gestreefd om de snelle ontwikkelingen, die op ieder gebied plaats vinden, daarbij zoveel moge lijk in toepassing te brengen. 190

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 191