kaart is een absolute eis voor oriëntatie en voor veiligheid. Het gebruik van een landkaart niet. Dit betekent derhalve, dat landkaarten in de regel worden vervaardigd voor andere doeleinden. Zonder alle doelen te gaan noemen waarvoor een landkaart kan worden gebruikt, is het goed hier nog eens de nadruk te leggen op het feit dat het raadplegen van een landkaart niet de veiligheid van de raadpleger bevordert, zodat spoed bij het doen verschijnen van die kaart geen onderwerp van voortdurende zorg behoeft te zijn. Daarentegen zal de gebruiker van de landkaart wel eisen, dat zijn kaart voldoet aan de door hem gestelde voorwaarden op het gebied van nauwkeurigheid en afgebeeld detail. In de zeevaart echter is het zo, dat men groter waarde hecht aan de af beelding van het gehele te bevaren gebied op zeekaarten (die dan des noods maar van iets mindere kwaliteit moeten zijn), dan dat men van een gedeelte van het gebied zeer nauwkeurige en van de rest in het geheel geen kaarten zou hebben. Kan men het zich bij het vervaardigen van landkaarten dan ook permi- teren te werken van het grote naar het kleine ter verkrijging van een homogene en hoge graad van nauwkeurigheid, bij het maken van zee kaarten zijn de eisen van een spoedige bekendstelling van het onder water aangetroffen detail zó primair, dat noodgedwongen moet worden afgeweken van een werkwijze die weliswaar tot een fraaier sluitend ge heel zou voeren, maar die in het algemeen teveel van de beschikbare tijd opslokt. En wanneer in dit lustrumboek in het bijzonder de aandacht wordt gewijd aan de instrumentatie, dan laat het zich horen, dat de instrumenten van de hydrografische opnemer zijn aangepast aan zijn methode van werken. Dit zal ook blijken uit het hierna komende. Eerst echter een opsomming van de punten, waarin de zeekaart wezenlijk afwijkt van de topografische kaart of andere kaarten voor speciale doel einden 1. het gehele te bevaren zeegebied dient op zeekaarten te zijn afgebeeld, desnoods schematisch; 2. een groot gedeelte van de zeebodem - vooral in alluviale gebieden is aan voortdurende veranderingen onderhevig; 3. alle bijzonderheden over de onderwater-topografie moeten ten spoe digste ter kennis van de zeeman worden gebracht; 4. een eenmaal verschenen zeekaart veroudert vanaf de dag dat hij van de drukpers is gekomen en dient dus voortdurend aan de hand van 192

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 193