reikt, een oceaan van sneeuw en ijs uit. Deze onmetelijke witte vlakte stijgt volgens een betrekkelijk zachte helling, om op circa 800 meter hoogte een tamelijk gemakkelijke toegang te verschaffen tot de voet van de eerste rotsen, die zich op een honderdtal kilometers van de kust uit de ijskap verheffen. Deze rotsen, de Roemnesberg en de Nordtoppen, zijn de voorposten van de Sor Rondane bergketen. Deze keten, met haar steile rotsen en ontoegankelijke toppen die de 3000 meter overschrijden, strekt zich uit van oost naar west, ongeveer volgens de 72e breedtecirkel, over een lengte van meer dan 200 km, tussen de 21e en de 27e meridiaan ten oosten van Greenwich. Meer oostelijk, tegen de 31e meridiaan, op 72°30' breedte, ontdekten wij een kleine bergketen, de Belgica Bergenwaarvan de toppen 2000 tot 2500 meter hoogte bereiken. In deze barre streek, met haar verlaten met sneeuw bedekte vlakten en steile bergen, is het werk van de poolreiziger niet gemakkelijk; het ruw klimaat dat in dit onherbergzaam continent heerst, maakt het nog moeilijker. De temperatuur aan de kust overschrijdt slechts zelden nul graad Celsius, en dit in volle zomer en op het middaguur, 's Winters kan ze tot 50° dalen. In de Belgica Bergen is de thermometer, tijdens ons verblijf in volle antarctische zomer, nooit boven 14° gestegen. Daarbij komt nog, dat de wind in 't algemeen uitermate sterk is en dat zich her haaldelijk sneeuwstormen voordoen (de beruchte -blizzard"). Het is dan ook begrijpelijk dat, naast de zuiver technische moeilijkheden, andere, dikwijls onvoorzienbare, moeilijkheden oprijzen, die even lastig te overwinnen zijn. Ons waarnemingsprogramma omvatte onder andere de verbinding van de kustzone met de tweehonderd kilometer meer zuidelijk gelegen bergen. Zoals dit over 't algemeen het geval is voor verkenningen van enige om vang in ongekaarteerd gebied, leek de luchtfoto grammetrie de geschiktste werkwijze om het vraagstuk op te lossen. Een brug van luchtfoto's tussen de twee te verbinden zones bood bovendien het grote voordeel, de studie in de zaal toe te laten van de geschiktste toegangsweg tot de bergen. De eerste proefnemingen, uitgevoerd met een klein Auster vliegtuig voorzien van een fotogrammetrische camera K24, wezen jammer genoeg uit, dat deze werkwijze diende te worden opgegeven, tenminste voor wat 220

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 221