de ijskop betreft. De strookopnamen, getrokken boven de oceaan van sneeuw en ijs, gaf een opeenvolging van bijna eenvormig witte foto's, zon der één enkel opvallend detail, dat de samenvoeging der verschillende beeldparen zou toelaten. Een tweede mogelijkheid bestond erin de verbinding door triangulatie te verwezenlijken. Op het eerste zicht leek het niet onmogelijk de kust zone met de Roemnesbergen en de Nordtoppen te verbinden, door middel van enkele grote, welgevormde driehoeken van dertig tot veertig kilometer zijde. Het probleem der zichtbaarheid tussen de verschillende toppen biedt geen enkele moeilijkheid. Bij helder weer is de keten der Sor Rondane zichtbaar vanaf cle Belgische basis, die zich op een vijftiental kilometers van de kust bevindt. Anderzijds vormen de Roemnesbergen en de Nordtoppen, met hun tamelijk gemakkelijk toegankelijke toppen, uitstekende waarnemingspunten, gezien hun hoogte (onderscheidenlijk 1500 en 1100 meter). Uit het onderzoek van een voorontwerp van triangulatie bleek nochtans spoedig, dat de verwezenlijking praktisch onmogelijk was. De uitrusting der toppen, voornamelijk hun signalisatie, leek uiterst moeilijk. Ze zou het gebruik van materialen gevergd hebben, o.a. balken, die voor het onderhoud van de gebouwen der Basis onmisbaar waren. Bovendien had een luchtverkenning uitgewezen, dat zich in de omgeving van zekere toppen, voorzien voor de triangulatie, talrijke diepe kloven in het ijs be vonden, hetgeen het vervoer van het materieel bijzonder moeilijk en ge vaarlijk zou gemaakt hebben. De signalisatie der toppen door heliostaten of elektrische schijnwerpers bleek onmogelijk ingevolge het gebrek aan personeel. Inderdaad, de geo detische ploeg bestond slechts uit twee personen, de waarnemer en een helper. Ze zou trouwens talrijke verplaatsingen van de ene top naar de andere gevergd hebben, hetgeen uitgesloten was, gezien onze beperkte vervoermiddelen. De moeilijkheden, die de verwezenlijking van een triangulatie deden oprijzen, brachten ons ertoe de oplossing van het vraagstuk door middel van de polygonatie te overwegen. Ongelukkig ontbrak ons het materieel, dat voor een dergelijke onderneming vereist is. Wij misten vooral een toestel voor afstandsmeting door radio-elektrische golven in de aard van de tellurometer. Dit apparaat zou het ons waarschijnlijk mogelijk gemaakt hebben zonder al te veel moeilijkheden de kust met de Roemnesberg te 221

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 222