verbinden, door middel van een polygonaal van een tiental zijden van 15 tot 20 km lengte. Na uitsluiting van triangulatie en polygonatie, bleven ons nog enkel, voor de verwezenlijking van het kartografisch programma, de methodes van sterrenkundige plaatsbepaling over, met alle nadelen daaraan verbonden, voortvloeiend uit de invloed van de plaatselijke afwijking van de verti caal. Hier duiken nogmaals zekere moeilijkheden op die een waarnemer, ge wend aan de middelmatige breedten, niet kan vermoeden. Aan gene zijde van de poolcirkel bevindt de zon zich tijdens een groot deel van het jaar bestendig boven de horizon. Op 70° zuiderbreedte zijn de sterren prak tisch niet meer waarneembaar van einde oktober tot half februari. Tijdens deze lange periode kan enkel de zon dienen voor de sterrenkundige bepa lingen van aardrijkskundige coördinaten. Welnu, in het zuidpoolgebied is deze periode nu juist de geschiktste (zoniet de enige) om raids" te ondernemen. De talrijke methodes van bepaling door waarneming van sterren (die tot de nauwkeurigste behoren) zijn dus niet bruikbaar tijdens de meeste zomer-raids. Een van de grote nadelen van het gebruik van de zon, tenminste voor wat de plaatsbepaling betreft, is daarenboven haar geringe hoogte boven de horizon. Op 72° breedte bereikt ze slechts de hoogte van 41° in de culmi natie bij de winter-zonnestilstand. Daar de invloed van de straalbreking op geringe hoogten slecht gekend is (voornamelijk in het poolgebied, waar de verschijnselen van „luchtspiegeling" niet zeldzaam zijn), is de periode van de dag dat de waarnemingen mogelijk zijn, zeer beperkt. Inzover men de zon op een hoogte boven de 20° tracht waar te nemen, beperkt deze periode zich praktisch tot twee of drie uur vóór en na de doorgang van de zon door de bovenste meridiaan. Alle zonnewaarnemingen werden uitgevoerd met behulp van een theodo liet voorzien van het zonneprisma van Prof. Roelofs. Dit prisma heeft ons zeer kostbare diensten bewezen: het heeft ons toegelaten een onver hoopte nauwkeurigheid te bereiken. Alle astronomische plaatsbepalingen werden volgens de methode der hoogtelijnen uitgevoerd. Zoals men weet omvat de bepaling van een hoogtelijn de gelijktijdige waarneming van de hoogte van een ster, en van het uur, op een chronometer aangegeven. 222

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 223