lijk programma verzekert een behoorlijke verdeling der hoogtelijnen in azimut; het laat bovendien toe de zon in een zo hoog mogelijke stand waar te nemen en zodoende de invloed van de onnauwkeurigheid op de waarde van de straalbreking zo goed mogelijk te vermijden. Onderzoeken wij nu de gebruikte toestellen en hun gedraging in Ant arctica. a. Theodoliet Van al de gebruikte theodolieten geven we de voorkeur aan de Wild T 3. Op het eerste gezicht schijnt het verkeerd in de poolstreken een toestel voor eerste orde te gebruiken; in die streken wordt immers niet die nauw keurigheid van waarneming gevergd die in bevolkte streken geboden is. Evenwel is een teveel aan nauwkeurigheid nooit schadelijk voor zover men niet in „valse nauwkeurigheid" vervalt. Anderzijds, in vergelijking met de T 2, biedt de T 3 het voordeel, de beperking toe te laten van het aantal zetten, vereist voor hoekbepalingen. Het gevolg hiervan is een tijdsbesparing in de waarnemingen hetgeen, gezien de grote koude, niet te verwaarlozen is. Afgezien van de nauwkeurigheid heeft de T 3 op de T 2 nog dit voor: zijn grotere afmetingen laten een gemakkelijker behandeling met verkleumde handen, ja, zelfs het werken met handschoenen toe. Deze laatste factor sluit het gebruik van de theodolieten van kleine afmetingen volledig uit. Een groot nadeel van de T 3 is zijn groot gewicht (17 kg). Voor raidsin de bergen is het dus raadzaam zich van een T 2 te voorzien. Het contact met een zeer koude (vanaf 10°) metalen massa geeft een onaangenaam gevoel van verbranding. Het is niet zeldzaam dat de huid van de vingers aan de metalen schroefkoppen van de theodoliet blijft plakken. Wenselijk ware het deze metalen schroefkoppen door bakelieten te vervangen of ze te overtrekken met een dunne plastieklaag. Wij hebben dit euvel verholpen door die koppen met kleefpleister te omwikkelen. Het instellen van de theodolietkijker is bijzonder moeilijk wanneer men zich op die onmetelijke witte zuidpoolhoogvlakte, zonder merkpunten, bevindt. Het ware wenselijk de instelring van een afstandschaal, of ten minste van een index voor instelling op oneindig, te voorzien. Het aanslaan van de kijkers bij grote koude komt vaak voor. De adem 224

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 225