telkens, als dit mogelijk was. Dit toestel is, spijtig genoeg, zeer kwetsbaar. lijnen toe. Het grote nadeel van de chronometer in gemiddelde tijd is de onmogelijkheid zijn uurcorrectie te verwezenlijken door de methode van het akoestisch samenvallen met de doorlopende WWV-tijdseinen. g. De lintchronograaf De lintchronograaf is een zeer kostbaar toestel, vooral voor het bepalen van de uurcorrectie van de chronometers. Hiervoor gebruikten wij het Het gebruik ervan in een veldobservatorium is lastig. De bepaling van de uurcorrectie diende gewoonlijk te gebeuren door de methode van het „akoestisch samenvallen" door middel van de tijdseinen van het WWV-type. Deze methode is langdradig en lastig. Samenvallen is er slechts alle 365 seconden sterretijd. Indien men enkele nazichten wil uitvoeren, duurt de bepaling ca. 15 tot 20 minuten. Niettemin geeft ze uitstekende resultaten. Het is de methode bij uitnemendheid voor de poolonderzoeker die de „impedimenta" tot het minimum moet herleiden. h. De ontvangstradio Het ontvangsttoestel moet de golven van 2,5, van 5, van 10 en van 15 megahertz kunnen opvangen, zodat men de uitzendingen van door lopende of half doorlopende tijdseinen kan ontvangen van de stations WWVH (Hawaï), ZVO (Unie van Zuid-Afrika)JJY (Japan) en WWV (U.S.A.). Zo is men er vrijwel zeker van op elk ogenblik een bepaling van uurcorrectie te kunnen uitvoeren. Het gebruik van droge voedingsbatterijen dient te worden uitgesloten. Deze zijn over het algemeen slecht tegen de koude bestand. Het ontvangsttoestel „Zeiweger", door de expeditie gebruikt, bestond uit drie gemakkelijk draagbare onderdelen: de eigenlijke ontvanger, een droge batterijenkoker en een met de hand bediende stroomgenerator. Het dekte de golfband van 8 tot 15 megahertz. Het voldeed niettegenstaande zijn beperkte frequentieband. De handgenerator was ons van zeer groot nut. Ter verduidelijking van het voorgaande geven wij twee voorbeelden van astronomische plaatsbepaling. Een grafiek van hoogtelijnen, bekomen door sterrenwaarneming, fig. 5 en een grafiek, bekomen door zonnewaarneming, fig. 6. 228

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 229