HEIJA NORGE! Wanneer je eenmaal in Noorwegen gewerkt hebt, is het wel heel moeilijk om in je verhalen nog enige ob jectiviteit aan de dag te leggen. Je vertelt het immers al gauw te mooi, omdat de meest indrukwekkende en fantastische belevenissen je het meest bijblijven. Dit moet u bedenken, wanneer iemand u enthousiast verhalen vertelt over het werk bij een landmeetkundig bureau in het land van de middernachtzon. Hier zullen geen anekdotes of reisverhalen volgen, maar slechts enkele aspecten die van waarde kunnen zijn voor hen die in dit land praktisch willen werken. Omdat er een vrij groot gebrek is aan goed geschoolde geodetische krach ten is het niet zo heel erg moeilijk bij een of ander landmeetkundig kantoor te werk gesteld te worden. Het land maakt op het ogenblik een sterke industriële ontwikkeling door; vandaar dat veelvuldig waterkracht centrales, wegen, tunnels en vele andere civiel-technische werken worden aangelegd. Hieraan voorafgaand is veel landmeetkundig werk nood zakelijk. Als u dan verder weet, dat een goede kaart van heel Noorwegen nog niet bestaat, dan kunt u begrijpen dat de geodetische bureaus zich voorlopig, wat het werk betreft, nog geen zorgen maken. Er wordt veel verdiend door deze kantoren, met het gevolg dat de mo dernste instrumenten aangeschaft kunnen worden. Voor de geodetische student is dit vooral aantrekkelijk, omdat hij door de grote zelfstandig heid, die hij al vrij spoedig krijgt, ook de kans krijgt zelf met dit instru mentarium te werken. De eerste tijd datje in Noorwegen werkt, kan de taal een barriëre zijn. Niet iedereen daar kent Engels en het is nu eenmaal noodzakelijk datje de meetarbeiders verstaat en instructies kunt geven. Maar na een week of vier brabbel je al een beetje Noors en dan begint het échte leven. Het kan dan gebeuren, dat je helemaal alleen met een instrument naar het westen of het noorden van het land gestuurd wordt om daar in de bergen en tussen de Qorden, een kaart voor een dam te maken, een meer te loden of te trianguleren. Meestal krijg je het adres van een in de buurt 265

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 266