„RIMBOE"-ERVARINGEN IN NEDERLAND? tiet vorige lustrumboek zou ik willen karakteriseren als een appèl, gericht tot geodeten-in-wording. Een appèl om na het afstuderen een ondernemend buitenleventje in het buiten land te gaan leiden; welk een wenkend perspectief! Men zie hierover vooral de bijdrage van Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn„De geodetisch ingenieur, de Verenigde Naties en de wijde wereld". Evenwel, de vraag rijst: is dan binnenslands slechts een kwijnend, ambtelijk binnenleventje mogelijk? Welnu, voor de somberlingen die déze visie „huldigen" volgt hier een moedgevend verhaal met, naar ik meen, therapeutische kwali teiten. Ik neem u mee naar de optische overgang over het Vlie in het jaar 1922. De desbetreffende staatscommissie heeft Ir. W. Schermerhorn (inder daad, dezelfde) met de algehele leiding belast. Met voorbijgaan aan de bijzondere meettechnische eisen die deze waterpassing stelt, deel ik u mee dat beide stations over een gelijk instrumentarium beschikken en dat een groot aantal, gelijktijdig te verrichten, waarnemingen verza meld dient te worden. Was deze gelijktijdigheid bij de Heisdeur en het Eierlandse Gat nog te bereiken met behulp van een paar forse vlaggen, het Vlie (6,5 km) is voor dit primitieve Communicatiemiddel wel wat te breed. In het verslagboek schrijft Ir. Schermerhorn later dan ook: „In het gebrek aan contact tusschen de waarnemers op beide stations, dat met deze werkwijze ontstond, is voorzien door de hulp van een detachement telegrafisten, dat met 2 stations voor radio-telegrafie door den Comman dant van het Regiment Genietroepen voor dit speciale doel ter beschik king van de Staatscommissie was gesteld. Het detachement bestond uit Sergeant Dijs, 2 korporaals en 4 soldaten en was uitgerust met 3D- Gerate van Siemens en Halske voor draadloze telegrafie. Ten behoeve van de opstelling van deze radiostations werd, op verzoek van den Com mandant der telegrafisten, een verlengstuk gebouwd aan den werkvloer. Toen echter bij den aanvang van dit werk bleek, dat het Genie personeel ons geen ongestoorde verbinding kon verschaffen en op geen uur 273

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 274