MIJN EERSTE „SJICHT" Een beetje onwennig, met een licht ge voel van onbehagen, stond ik tussen de andere kompels aan de schacht. Mijn koffieblik en boterhammen puilden uit mijn jaszak, terwijl mijn handen diep weggedoken zaten in mijn broek. In houding verschilde ik in niets van de anderen en toch miste ik nog dat, wat me in hun gemeenschap zou opnemen. Geduldig wachtten we op onze „trek", die ons meer dan vijf honderd meter diep, op de juiste verdieping, zou brengen. Gedurende de afdaling verloren we het contact met het licht en werden we gedwongen een verbond te sluiten met de duisternis. Misschien sloegen we daarom allen een kruis gedurende de afdaling. Beneden aangekomen verspreidde men zich in alle mogelijke richtingen, waarbij men elkaar een laatste „Glück auf" toeriep. Ook wij vervolgden zwijgend onze weg, alleen gelaten met onze eigen gedachten. Het lopen viel niet mee, de gangen waren slecht verlicht en alles gaf een enigszins bedrukkend gevoel. Plotseling sloegen we een zijgang in, we hadden de steengang verlaten en waren in de bandgalerij gekomen. De rust was ineens verdwenen, het geluid van ratelende afbouwhamers en knarsende kettingen kwam steeds nader. We naderden het kolenfront en ons gemij mer werd vrij abrupt afgebroken. Eén voor één kropen we de pijler in en wrongen ons tussen de stijlen door. Het viel niet mee, herhaaldelijk verloor ik mijn koffieblik en mijn boterhammen verkruimelden totaal. Langzaam maar zeker verloor ik dan ook terrein op de anderen, hetgeen schampere opmerkingen ont lokte aan de houwers die in de pijler lagen. Ik was een nieuweling en be hoorde nog niet tot hun gemeenschap. Met enige vertraging vond ik aan de voet van de pijler weer aansluiting bij de rest van de ploeg. Hier was het echter een lawaai van jewelste, vallende kool, dof dreunende en stampende machines, dat alles overstemd door schreeuwende mensen. In deze wirwar moesten we trachten, door middel van een polygonering, de richting van de afvoergalerij aan het bestaande puntenstelsel aan te sluiten. 279

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 280