en bleven twee eeuwen lang onverbeterd. Grote fouten komen alleen in de poolshoogten en het azimut voor. Voor de natuurkundige Snellius - hij gaf sinds 1617 te Leiden ook colleges in de optica - is in dit artikel geen plaats, hoewel hij ook op dit gebied lauweren heeft geoogst. De naar hem genoemde brekingswet van het licht getuigt daarvan. Vermoedelijk heeft hij haar, gelijktijdig met Descartes (1596-1650), vOmstreeks 1626, aan het eind van zijn leven dus, ontdekt [71]. Snellius overleed, 46 jaar oud, na een langdurige ziekte op 30 oktober 1626 aan koliek gepaard met paralysis" [72]. Enkele medici hebben mij gezegd niet te weten wat voor een ziekte dat geweest moet zijn. Zijn over lijden heeft de wetenschappelijke wereld van toen ernstig getroffen, zo ernstig dat het Caspar van Baerle [73] in een brief deed uitroepen: Welke Hercules zal deze Atlas opvolgen [74]. Hij is begraven in de Pieterskerk te Leiden. Zijn weduwe heeft haar man niet lang overleefd. Zij stierf op 11 november 1627 en is bij hem begraven. Op hun grafzerk [75] staat: Hier leggen begraven Mr. Willebrordus Snellius, in sijn leven pro fessor matheseos sterf op den 30 Octobris 1626. ende Maria de Lange, sijn huisvrouwe sterf op den 11 Novembris 1627. Het gedenkteken te hunner nagedachtenis door de drie kinderen die hen overleefden daar opgericht draagt een Latijnse tekst [76]. De vertaling luidt [77]: Aan God, de Allerhoogste en Allergrootste en aan het nageslacht gewijd. Voor de allerberoemdste en geleerdste man de Heer Willebrord Snel van Royen, de oogappel van de wiskundigen onder de Neder landers en aan de Academie die hier de beroemdste is, in alle op zichten de beroemdste, schranderste, waardigste en meest ver dienstelijke professor in de wiskunde, alsmede voor de alleruitne- mendste, reinste Vrouwe Maria de Lange zijn allerdierbaarste echt genote, hebben de bedroefde kinderen dit gedenkteken als bewijs en alsonbetwijfelbaartekenvan hun eerbied jegens hunouders opgericht. Overleden 30 oktober 1626. Overleden 11 november 1627. 36

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 37