neerd te zijn, dan zal men veelal trachten met behulp van nachtmetin gen, waarbij de invloed van de refractie tegengesteld is aan die bij dag metingen, tot bevredigender resultaten te komen. Deze toetsing geeft een behoorlijke zekerheid dat men tijdens de bereke ning van de sluittermen niet voor onaangename verrassingen komt te staan. Desondanks verdient het toch aanbeveling de signalen op of boven de meetpijlers aan te brengen om de sluittermen van de driehoeken al in het terrein te kunnen berekenen. De nauwkeurigheid van het hoekmeten wordt niet meer begrensd door de kwaliteit van het instrument, slechts in geringe mate door die van de geroutineerde waarnemer, maar in hoofdzaak door atmosferische sto ringen. Deze veroorzaken breking in de verschillende luchtlagen van de optische weg. Daar afstanden voor deze afbuigingsverschijnselen minder gevoelig zijn dan richtingen en men er in is geslaagd met behulp van lichtgolven en radiogolven afstanden te meten, treedt momenteel de trilateratie, dus het meten van de driehoekszijden, naar voren. Maar daar ook hier de atmosfeer als medium dient en zich, zij het op andere wijze, doet gelden, mag worden verwacht dat meer de economie wordt bevorderd dan verhoging van de nauwkeurigheid. 71 LITERATUUR A. Laussedat, Recherches sur les instruments, les méthodes et le dessin topographiques. Paris 1898. Dr. Fritz Schmidt, Geschichte der geodatischen Instrumente und Verfahren im Altertum und Mittelalter, Neustadt an der Haardt 1935. Edmond R. Kiely, Surveying instruments, New York 1947. Nick Pardalis, Ueber die Entwicklung des Theodolits, Miinchen 1956. Dr. Heinrich Wild, De nieuwste theodolietconstructies, Tijdschrift K. en L. 1939. Heinrich Wild Jr., Over kijkers voor meetinstrumenten, Idem 1940. Ing. H. J. Heuvelink, Die Prüfung der Kreisteilungen von Theodoliten und Univer- salinstrumenten, Z.f.I. 1925. F. B. Ordning, Sind die Glaskreise der neuen Theodolite genügend stabil? Trondheim 1954. F. B. Ordning, Die Teilkreisgenauigkeit moderner Theodolite, Trondheim 1955. Günther Scheel, Ueber die Exzentrizitat von Teilkreisen, Frankfurt am Main 1955. Erwin Gigas, Theodolites with photographic registration, Bull. géod. 1950. Askania Werke, Théodolite de précision Askania d'après Gigas avec enregistrement photographique, Bull. géod. 1950.

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 72