Men kan ook trachten aan de hand van hulpmetingen correcties voor de storende invloeden te berekenen. Een dergelijke hydrografische waterpassing wordt thans tussen Engeland en Frankrijk uitgevoerd. 1.2 We kunnen bij het bovenstaande nog moeilijk van een „instrument" spreken. Denken we ons een aan twee zijden afgedamde, met ijs bedekte sloot waarin aan beide einden een bijt is gehakt, dan hebben we het principe van het flesjes waterpas, zoals dat door de timmerman, zij het in wat meer hanteerbare vorm, wordt gebruikt. Het flesjes waterpas is het eenvoudigste en meest logische waterpasinstrument, al zal niet ieder hierbij direct denken aan een instrument van de geodeet. Toch lezen wij in Van Kerkwijk: „Geodesie voor de kadetten van alle wapenen" (1847) over een „waterpas-instrument met gomélastieke slang en glazen volgens het voorstel van den Heer Blondat". In de laatste jaren is het flesjes- waterpas uitgegroeid tot het meest massale instrument dat de geodeet thans ter beschikking staat. Door het Deense Geodetisch Instituut werd in 1938 een hydrostatische waterpassing over de Grote Belt uitgevoerd met behulp van een geheel met water gevulde loden buis van ongeveer 20 km lengte en 10 mm diameter. De watermassa eindigde aan weers zijden in verticale peilglazen van 5,9 mm diameter. De waterspiegels in deze peilglazen liggen in hetzelfde niveauvlak (fig. 2) behoudens af wijkingen tengevolge van verschillen in dichtheid en luchtdruk aan de uiteinden van de buis. Na gebruik werd de buis weer gesmolten; dit instrument werd dus slechts eenmaal Fig. 2 gebruikt. Deze methode van waterpassen over zeearmen wordt sinds 1957 in Nederland regelmatig toegepast. Teneinde echter de loden buis meer malen te kunnen gebruiken is deze voorzien van een staaldraadarmering. De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat beschikt over drie van dergelijke kabels, die aan elkaar gekoppeld een afstand van 6900 m kun nen overbruggen. (Vlieland-Terschelling). Het totaal gewicht van dit „instrument" is ongeveer 20 000 kg, waarmee het ongetwijfeld het zwaarste waterpasinstrument ter wereld mag worden genoemd, (fig. 3). In de Verenigde Staten, Noorwegen en Denemarken is de hydrostatische 75

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 76