door de afstanden van het instrument tot de beide baken even groot te kiezen. We mogen dit instrument als vol-automatisch betitelen: het is immers niet nodig het instrument in te spelen en te regelen; dit is te danken aan het feit dat de horizonteerinrichting en de vizierinrichting geheel samenvallen. In de Duitse literatuur staat het instrument bekend als „Kanalwage". Om morsen te voorkomen werd het vaak in gesloten vorm (O-vormig) gebruikt onder de naam „geschlossene Kanal wage". 2.2 Aangezien het kijken langs de waterspiegels bepaald geen grote nauwkeurigheid bij de optische verlenging toelaat, ligt het voor de hand het geschetste apparaat van een speciale vizierinrichting te voor zien. In zijn eenvoudigste vorm zal deze vizierinrichting bestaan uit twee diopters die vast aan de glasbuis zijn verbonden. Het is dan echter nodig op beide benen van de glasbuis, ongeveer ter hoogte van de water spiegels, een streepje aan te brengen zodanig, dat de verbindingslijn van deze streepjes evenwijdig loopt aan de verbindingslijn van de diopters, de vizierlijn, (fig. 5). Dit is de zgn. regelingseis van het instrument. Het waterpassen met dit instrument kan nu pas plaats vinden, nadat het zodanig is opgesteld, dat de vloeistofspiegels in beide benen overeenkomen met de streepjes (eventueel aan weerszijden evenveel erboven of eronder). Deze handeling heet inspelen; doordat de vizierinrichting en de horizon teerinrichting (het water) geheel gescheiden zijn, is bij dit apparaat zowel regeling als inspeling noodzakelijk. In de loop van de tijden hebben de horizonteer- en de vizierinrichting zich afzonderlijk ontwikkeld tot respectievelijk niveau- en richtkijker. Het niveau kan men zich ontstaan denken uit de gesloten „Kanalwage", indien deze zover met vloeistof is gevuld, dat beide vloeistofspiegels zich tot één verenigen, (fig. 6). De genoemde inspeelstreepjes vinden we ook op het niveau nog terug; bij gebruik van het niveauprisma volgens Wild zijn zij fictief geworden. De vizierinrichting heeft zich via de kijker met 78 //chtstraa/ Fig. 4 Fig. 5

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 79