plaatsen; het kwik zou er immers kunnen uitlopen. Het windeffect is zo goed als afwezig, doordat de compensator zich binnen het kijkerlichaam bevindt. De oude automatische instrumenten misten vooral de nauwkeurigheid, welke met het normale waterpasinstrument (kijker plus niveau) bereikt kon worden. De automatische instrumenten van na 1950 behoeven in dit opzicht niet voor normale instrumenten onder te doen; zij verdringen zelfs in toenemende mate de normale nauwkeurigheidswaterpasinstru- menten. 3 De hoogtemeting De voor metingen in de richting van de verticaal gebruikte instrumen ten zijn baken en barometers. 3.1 BakenMeestal houten latten met een schaalverdeling in cm of halve cm. Voor nauwkeurig werk is de verdeling vaak aangebracht op een strook invar (nikkelstaai met praktisch te verwaarlozen uitzettings coëfficiënt). Een doosniveau is aanwezig om de baak in de richting van de verticaal te kunnen houden. 3.2 BarometersMet de barometer wordt in beide te vergelijken punten het gewicht van de boven het punt aanwezige luchtkolom gemeten. Het verschil van deze gewichten is dan het gewicht van de luchtkolom tussen de niveauvlakken der beide punten. Men heeft verschillende typen barometers, die allen zijn terug te brengen tot het principe van de balans. Bij de kwikbarometer wordt de druk van de luchtkolom in evenwicht gebracht met de hydrostatische druk in een kwikkolom, bij de aneroïde met de spankracht van een veer. In de statoscoop vergelijkt men de luchtdruk met de druk in een met gas gevuld vat dat op constante tem peratuur wordt gehouden (gasveer). Een aardige oplossing vinden we in de kookbarometer, waarbij de temperatuur van kokend water (via de daaruit volgende dampspanning) een maat is voor de luchtdruk. 4 Gecombineerde waterpassing en hoogtemeting met behulp van de theodoliet Met de theodoliet kan men hoeken meten a. in een vlak gaande door de verticaal van de standplaats (verticale 81

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 82