welke in de praktijk niet bereikbaar zijn; met name dient men er op be dacht te zijn, dat sommige opgaven absolute nauwkeurigheden sugge reren, waar slechts afleesnauwkeurigheden van de apparatuur bedoeld zijn. De daardoor gewekte verwachtingen zijn in sommige opzichten te opti mistisch en worden nog versterkt door de grote publiciteit welke gegeven is aan de met radio navigatie bereikte resultaten; voor dit doel voldoen inderdaad vele systemen aan de te stellen eisen. Bij velen heeft zodoende de mening postgevat, dat opvoeren van de nauwkeurigheid ten behoeve van geodetisch werk slechts een kwestie zou zijn van verfijning van de radio-apparatuur. Nader zal blijken, dat de huidige stand van de radiotechniek een zodanige is, dat de wezenlijke beperkingen meer van fysische, dan van radiotechnische aard zijn. Met betrekking tot landmeetkundige toepassingen verkeren vele radio- plaatsbepalingssystemen dan ook heden ten dage nog in dezelfde positie, als die, waarin de fotogrammetrie zich tot vele jaren na de eerste wereld oorlog heeft bevonden. Vele publikaties suggereerden dat het zwaarte punt lag bij het vervaardigen van goede luchtfoto's en dat het landmeet kundige gebruik daarvan niet veel meer zou inhouden dan een op be trekkelijk eenvoudige wijze visueel, met behulp van eenvoudige instru menten, dan wel rekenkundig aan elkaar voegen van series luchtfoto's. Slechts weinigen hebben van den beginne af aan de meetkundige pro blemen in hun volle omvang gesteld en naarmate de techniek van de uitwerkinstrumenten vorderde, bleken vele problemen van foutenvoort- planting en systematische fouten aanvankelijk onderschat te zijn. Van de fotogrammetrie kan wel gezegd worden dat deze periode van onvoldoende inzicht in de totale problemen thans tot het verleden be hoort. Van de radioplaatsbepalingssystemen kan dit heden ten dage nog maar in beperkte mate gezegd worden, aangezien de problemen en be perkingen nog in ruime kring onderschat en de mogelijkheden over schat worden. Ondanks haar beperkingen, bieden radiosystemen een aantal nieuwe mogelijkheden en kunnen zij in sommige gevallen in de plaats treden van de conventionele methoden van terrestrische plaatsbepaling. Zoals bij ieder ander systeem, staat of valt de mogelijkheid van toepassing met de nauwkeurigheidseisen welke gesteld worden. Denkt men in termen van kadastrale nauwkeurigheden, dan voldoet geen 91

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 92