enkel systeem aan de daaraan te stellen eisen. Men moet er zich echter wel voor hoeden de eisen onnodig hoog te stellen. Driekwart van het aard- en zeeoppervlak is nog niet of slechts uitermate schetsmatig in kaart gebracht en een kaartering van redelijke meetkundige nauwkeurig heid zou in zeer vele gevallen nog tot in een verre toekomst aan dringende eisen van praktisch gebruik voldoen. Voor de oplossing van dit probleem van zo enorme omvang, kunnen radiosystemen van zeer groot nut zijn. In sommige gevallen zullen zij het probleem van de plaatsbepaling geheel kunnen oplossen en wel op een voudiger, sneller en minder kostbare wijze dan met terrestrische metingen mogelijk zou zijn. Gedacht moet ook worden aan de zeekaartering (niet alleen hydrografisch, doch ook voor zgn. off-shore oil exploration)waar buiten zicht van land geen enkele conventionele methode van plaats bepaling een nauwkeurigheid levert, welke aan moderne eisen voldoet. In andere gevallen zal een voldoend nauwkeurige öfetó/plaatsbepaling met behulp van radio niet altijd mogelijk zijn, doch zal men met groot voordeel gebruik kunnen maken van een bepaald radiosysteem, waar mede de lengten van driehoekszijden in een wijdmazige meetkundige grondslag zeer nauwkeurig gemeten kunnen worden. Met betrekking tot de na te streven nauwkeurigheden dient ook gewezen te worden op het feit, dat voortgaande fouten bij een radiosysteem een zeer veel kleinere rol spelen dan bij terrestrische metingen; iedere radio plaatsbepaling is nl. sterk onafhankelijk van een vorige of volgende. In de volgende paragrafen zullen de bestaande radio-surveysystemen nader besproken worden. Het zal daarbij blijken, dat geen enkel systeem aan alle door de gebruiker(s) te stellen eisen kan voldoen. Zoals ook op ander gebied het geval is: men kan nu eenmaal geen eenvoudige nijp tang ontwikkelen die tegelijkertijd een ideale hamer is. De keuze van een radioplaatsbepalingssysteem zal dus afhangen van de te stellen eisen en zal ook bijna altijd een compromis moeten zijn tussen een aantal tegenstrijdige wensen en mogelijkheden. De voornaamste systemen zijn in de U.S.A. en in Engeland ontwikkeld; de technische gebruiksaanwijzingen zijn dan ook steeds in het Engels gesteld. Om die reden - en ook omdat bepaalde begrippen zich nauwe lijks lenen voor vertaling in het Nederlands - wordt in dit artikel ge deeltelijk gebruik gemaakt van Engelse benamingen. 92

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 93