2 Algemene opmerkingen De aan radioplaatsbepalingssystemen verbonden problemen zijn omvang rijk en veelzijdig. In de eerste plaats moet beschikt worden over gespecialiseerde radio zenders en -ontvangers. De radiotechniek ligt echter te zeer buiten het terrein van de landmeter om anders dan zeer summier behandeld te kunnen worden. De gebruiker (geodeet) dient slechts in grote trekken op de hoogte te zijn van de radiotechnische mogelijkheden en beperkin gen van de apparatuur, met andere woorden hij dient te weten wat wel en wat niet mogelijk is en op welke wijze hij fouten kan ontdekken. Het opheffen van eventuele fouten en het in goede conditie houden van de radio-apparatuur, dient steeds de taak te zijn van een radio technicus. In de inleiding is reeds opgemerkt, dat de radiotechniek dusdanig ver gevorderd is, dat de wezenlijke beperkingen liggen in fysische oorzaken, d.w.z. in oorzaken welke men zou kunnen samenvatten als „vervorming" van de door de zenders uitgestraalde informatie op de weg tussen zender en ontvanger; deze vervorming is bepalend voor de bereikbare nauw keurigheid. Ook op dit gebied zijn de problemen omvangrijk, gecom pliceerd en veelzijdig. Zij kunnen echter in voldoende mate gepopulari seerd worden om de gebruiker (geodeet) een redelijk inzicht te geven in de voorwaarden waaraan voor bepaalde toepassingen voldaan moet worden. Een volledige (populaire) beschrijving van alle aspecten waarmede de gebruiker rekening moet houden zou de voor dit artikel beschikbare plaatsruimte verre overschrijden; de in de volgende paragrafen te geven beschrijvingen zullen zich dan ook moeten beperken tot het aanstippen van de hoofdzaken. Voor een juist gebruik van een radio-kaarteringssysteem is doorlopende samenwerking tussen een goede radiotechnicus en een ter zake inge werkte geodeet een absolute vereiste. Voor sommige toepassingen van beperkte aard en omvang kan het voorkomen dat de radiotechnicus niet permanent aanwezig behoeft te zijn. 3 Indeling van de systemen De verschillende systemen worden - naar hun toepassing - in twee hoofd groepen ingedeeld: 93

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 94