A. Ten behoeve van navigatie van schepen en vliegtuigen. B. Ten behoeve van kaar tering en ander precisiewerk. Alleen groep B zal hier besproken worden; de systemen in deze groep zijn als regel ontwikkeld uit die in groep A. Naar de aard van de gemeten grootheden, dient onderscheid gemaakt te worden tussen: I. Systemen waarbij afstanden gemeten worden. II. Systemen waarbij afstandsverschillen gemeten worden. III. Systemen waarmede een azimuth bepaald wordt. IV. Systemen waarmede een hoek gemeten wordt. De plaats van de waarnemer ten opzichte van in coördinaten bekende zenders, kan bepaald worden uit: 1. Twee of meer afstanden. 2. Twee of meer afstandsverschillen. 3. Twee of meer azimuths. 4. Twee of meer hoeken. 5. Combinaties van de bovengenoemde mogelijkheden. 6. Combinaties van de bovengenoemde mogelijkheden met één of meer, niet langs radiografische weg verkregen, andere meetkundige plaatsen. Op een bolvormige aarde levert sub 1 cirkels als meetkundige plaatsen, sub 2 levert sferische hyperbolen en sub 3 grootcirkels. (In werkelijk heid dient echter bij enigszins grote projecten rekening gehouden te worden met de ellipsoïdevorm van de aarde.) Ingedeeld naar de soort van radio-informatie, onderscheidt men: a. Impuls-systemen. Met behulp van een daartoe geschikte zender/ontvanger wordt ter plaatse van de waarnemer zowel het moment van uitzenden van een korte im puls radio-energie, als het moment van ontvangst van de echo van een in coördinaten bekend punt geregistreerd. Uit het tijdsverloop tussen die twee indicaties en de bekende voortplantingssnelheid van de radiogolven, volgt dan de afstand waarnemer-object. Dergelijke systemen worden primair genoemd als de door het object ge reflecteerde energie ontvangen wordt; die energie kan verhoogd worden door het object een geschikte vorm te geven (b.v. radar-reflector). De aldus terug ontvangen energie is echter op enigszins grote afstand zeer 94

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 95