lisch patroon en de plaats van de waarnemer is vastgelegd door twee elkaar snijdende hyperbolen. b. Systemen welke op continu uitgestraalde golven berusten. Indien twee zenders elk een continue golf uitstralen, dan produceren zij een interferentiepatroon, waarin het faseverschil constant is op hyper bolische radiopositielijnen. Bij ten opzichte van elkaar gesynchroniseerde (in de pas lopende) zenders behoudt een dergelijk hyperbolisch patroon een vaste stand in de ruimte. Een tweede paar zenders - waarvan meestal één gemeenschappelijk met het eerste paar - levert een tweede stel radio positielijnen en uit de snijding van beide volgt de plaats van de waar nemer. Men kan dit faseverschil meten op de uitgestraalde draaggolven, dan wel op daarop gemoduleerde golven; de voor- en nadelen van ongemodu- leerde, dan wel van gemoduleerde golven zullen later worden besproken. De hierboven beschreven systemen kunnen door een onbeperkt aantal waarnemers gebruikt worden. Er bestaan ook andere uitvoeringen, waarbij de bovengenoemde ge meenschappelijke zender geplaatst is op het schip waarop, of in het voertuig of vliegtuig waarin de waarnemer zich bevindt. Bij die uit voering veranderen de faseverschillen met de andere twee vast opgestelde zenders als de waarnemer zich verplaatst. De door de waarnemer met een speciale radio-ontvanger gemeten faseveranderingen zijn een maat staf voor de afstandsveranderingen tot de beide vast opgestelde zenders. Laatstgenoemde systemen zijn uiteraard alleen geschikt voor single party use en leveren cirkelvormige patronen. De bestaande radio-kaarteringssystemen berusten op één van de beide beginselen a. of b., doch in technische uitvoering bestaan zoveel variaties, dat zij in vele gevallen in meer dan één van de bovengenoemde groepen I tot IV en 1 tot 6 kunnen worden ondergebracht. 4 Beschikbare ruimte in het frequentiespectrum Het gebruik van radio voer verschillende civiele en militaire doeleinden heeft reeds lange tijd een zodanige omvang aangenomen, dat een inter nationale verdeling van de beschikbare frequenties noodzakelijk is. In hoogste instantie wordt dit geregeld door organen welke ressorteren onder de International Telecommunications Union (I.T.U.) te Genève. 96

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 97