Deze verdeling is zeer moeilijk, omdat de in het frequentiespectrum be schikbare ruimte kleiner is dan de vraag naar frequenties. Het gebruik van een radiofrequentie is slechts toegestaan met vergunning van de nationale regering (P.T.T.), welke van de I.T.U. bepaalde fre quenties ter verdeling krijgt toegewezen. Aan een dergelijke zendver gunning is de voorwaarde verbonden, dat nóch in eigen land, nóch in andere landen storingen van andere zenders veroorzaakt wordenstoort een zender een andere zender, waaraan de frequentie eerder werd toe gewezen, dan wordt de vergunning ingetrokken. Het zal duidelijk zijn, dat men in het algemeen dient te streven naar zenders met een zo gering mogelijke bandbreedte en zo gering mogelijk vermogendit laatste verkleint de storingskans in nabuurlanden en opent de mogelijkheid dezelfde radiofrequentie in meer landen te gebruiken. In het algemeen gesproken, bestrijken impulssystemen een (zeer) brede band, systemen op continue oftgemoduleerde golf een (zeer) smalle band, welke band aanzienlijk breder moet zijn als continue gemoduleerde gol ven gebruikt worden. Om deze en andere nader te noemen - redenen zijn systemen op con tinue ongemoduleerde golf (d.w.z. uitsluitend draaggolf) in het voordeel wat betreft het verlenen van een zendvergunning. Opgemerkt dient te worden, dat alleen Decca zenders (continue, onge moduleerde golf) ondergebracht kunnen - nietbehoeven te - worden in een uitsluitend voor dat systeem internationaal gereserveerde band. Alle andere surveysystemen werken op frequenties welke men in bepaalde gevallen wellicht toegewezen kan krijgen, doch waarop men geen „recht" kan doen gelden. In gebieden met niet al te intensief radioverkeer is vrijwel steeds de benodigde ruimte beschikbaar, doch dan meestal op grond van het feit, dat de gevraagde frequenties wel reeds in beginsel internationaal voor een ander doel zijn gereserveerd, doch in het betrok ken land voor dat doel (nog) niet in gebruik zijn. In de gebieden met zeer intensief radioverkeer (Europa en U.S.A.) is het reeds enige malen voorgekomen, dat voor een surveysysteem aange vraagde frequenties moesten worden geweigerd, doch ook - wat veel ernstiger is dat gevraagde frequenties verleend werden en na korte tijd op grond van klachten van nabuurlanden weer moesten worden inge trokken, met als gevolg dat het kostbare systeem buiten gebruik moest worden gesteld of door een ander worden vervangen. 97

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 98