■ui iii ui» Het vereiste zendvermogen is afhankelijk van verschillende - nader te noemen - factoren. Eén daarvan is de afstand welke men wenst te over bruggen afgezien van andere factoren, neemt het benodigde zendvermo gen toe evenredig met het kwadraat van de afstand. Hogere benodigde zendvermogens vergroten dus de kans dat de frequenties niet verleend kunnen worden. Los van allerlei andere overwegingen bij de keuze van een systeem, die- paald geval, een zeer ernstig punt van overweging te zijn. 5 Voortplantingseigenschappen van radiogolven Dit uitermate gecompliceerde probleem kan hier slechts zeer summier behandeld worden. Radiogolven zijn - evenals lichtgolven - elektromagnetische trillingen. Zij hebben de algemene eigenschap, dat zij zich in het luchtledige recht lijnig en met constante snelheid C voortplanten; de internationaal (1957) aangenomen waarde is C 299792,5 i 0,4 km/sec. In de aardse atmosfeer is de voortplantingssnelheid V kleiner dan C, is V bovendien in het algemeen niet constant en is de voortplanting niet rechtlijnig. V, zowel als de kromming zijn functies van de elektrische eigenschappen van de atmosfeer en van het terrein waarover de golven zich voortplanten (diëlektrische constante e en elektrisch geleidingsver mogen ff), van de meteorologische factoren welke de brekingsindex JV* bepalen, van turbulentie in de atmosfeer en van de radiofrequentie/. Aangezien het bij een surveysysteem gaat om het bepalen van afstanden of afstandsverschillen, moeten zowel V als de kromming van de baan binnen voor het doel aanvaardbare grenzen bekend zijn. Om praktische redenen werkt men steeds met een mathematisch model, waarin de meest waarschijnlijke waarden van V en baankromming als constant worden aangenomen. Alle afwijkingen ten opzichte daarvan als gevolg van de bovengenoemde factoren, worden dan als „anomalieën in de voort planting" beschouwd en later als correcties ingevoerd. De radiofrequentie f wordt steeds opgegeven als het aantal trillingen cycles hertz) per seconde; de gebruikelijke afkortingen zijn: 103 c/s 1 kilocycle/sec 1 kc/s 1 kilohertz). 106 c/s 1 megacycle/sec 1 Mc/s (=1 megahertz). 98

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 99