- 6 - We zien op deze expositie de ontwikkeling van de kaart van Nederland. Het proces van de schepping van een nationaal kaartwerk, geïnspi reerd door de nieuwe gedachten over de staatkundige eenheid in de jaren omstreeks 1800, is daarbij centraal gesteld en uitvoerig gedocu menteerd. We vinden in de achttiende eeuw een grote verscheidenheid van pro vincie-, waterschaps- en waterstaatskaarten en van militaire topo grafische kaarten, deze laatste in handschrift uitgevoerd. Deze groep kenmerkt zich door onderling grote verschillen in schaal, formaat, inhoud en nauwkeurigheid; de vorm is dus typisch die van locaal diri - gisme. De provincie-, waterschaps- en waterstaatskaarten zijn nog niet zo gedetailleerd dat men van topografische kaarten kan spreken. De militaire kaarten, die vooral de Hattinga's met groot succes ge maakt hebben, bieden echter een verrassende rijkdom aan landschaps- details. Ze vormen daarom een waardevolle bron voor de studie van de geografische gesteldheid van Nederland in de achttiende eeuw. We vinden in deze groep de voorlopers van de moderne militaire topogra fische kaart (de kaart van Ferraris uit 1777) en van de moderne water- staatskartografie (de rivierkaarten, vervaardigd onder Nederlands eerste inspecteur-generaal van de Waterstaat). Van fundamentele betekenis voor de organisatie van de kaartering van Nederland is het pionierswerk van Baron C.R.T. Kraijenhoff omstreeks het jaar 1800. De nederlandse geodeten uit onze tijd voelen zich te recht zijn geestelijke erfgenamen. Van de algehele omwenteling die zijn werk betekende wordt met behulp van kaarten, documenten en instrumenten een beeld gegeven. Uit de negentiende eeuw stammen de kaarten en documenten die be trekking hebben op de kaarteringsarbeid van instanties die min of meer gelijk zijn aan die wij tegenwoordig kennen. Zo ontstonden in de eerste helft van die eeuw de topografische kaart schaal 1 50.000, de kadastrale plans op schalen 1 1250 en 1 2500 en de rivierkaart schaal 1 10.000. Kaartwerken die in onze dagen niet meer gemist kunnen worden en die door hun traditie verbonden zijn met de beste uitingen van vakbekwaam heid van de kartografische tekenaars. Vooral uit deze kaarten uit de eerste helft van de negentiende eeuw blijkt het hoge niveau van de toen malige lithografen. Wie de steengravures voor de eerste editie van de topografische kaart schaal 1 50.000 nauwkeurig bekijkt, zal onder de indruk komen van de ongelofelijke minutieuze behandeling van de kaarttekening. Zo'n tekening roept de sfeer van een tijd op die we ons nauwelijks meer kunnen voorstellen, een sfeer van rust en volharding bij langdurige arbeid.

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 5