102 vloeiend uit de theorie van het onderscheidingsvermogen van toetsen en straks hopelijk de toetsing van verkregen resultaten aan de wiskundige vertaling van de door derden opgegeven doelstelling van meten. Koppeling van al deze theorieën geeft dan de mogelijkheid van één doorlopend rekenproces. Voor ruimtelijke berekeningen dient de theorie met complexe getallen ver vangen te worden bijvoorbeeld door de eerdergenoemde quaternionentheorie met inbegrip van potentiaaltheoretische theorieën. Stelsels vergelijkingen van ongekende uitgebreidheid zijn dan te verwachten. Onlangs werd bekend dat men in de Verenigde Staten van Amerika een stelsel van 500.000 vergelijkingen zou trachten op te lossen. Het is duidelijk dat slechts een veel meer verdiepte opzet van de numerieke analyse ons kan behoeden voor het produceren van fancy-oplossingen zonder reële mogelijkheid van interpretatie. En inderdaad deze opzet is groeiende en heeft reeds nu een dusdanige omwenteling op vak gebied te zien gegeven, dat de huidige inhoud van de numerieke analyse nau welijks vergelijkbaar is met de leerstof uit vroegere jaren. Interpreteerbaarheid van resultaten uit één samenvattend rekenproces betekent scherper wiskundig opgestelde theorieën, een consistent of gesloten reken model waarin de rekenautomaat vrij zijn weg kan kiezen, maar ook vooral een scherpere studie en uitvoering van de inschakeling van het wiskundig model en een na inschakeling volledig verbod van menselijk ingrijpen in het reken proces. De geschiedenis herhaalt zich: zoals in de beginperiode van toepassing van toetsingstheorieën Borel zich terecht verzette tegen het kiezen van een toetsmethode na berekening van resultaten (sluittermen), zo is in de geodesie verzet gerezen tegen keuze van aansluitingsmethoden na berekening van sluit termen in coördinaatvoorwaarden of tegen het in de loop van een rekenproces meerdere malen willekeurig kiezen van rekenvarianties ten behoeve van uit voering van vereffeningsprocedures. Niet alleen wordt hierdoor de economie van het werken met de rekenautomaat aangetast, maar tevens wordt de moge lijkheid tot reële interpreteerbaarheid van eindresultaten ernstig in gevaar gebracht. De nieuwere numerieke analyse dus van groeiend belang voor de geodeet van heden en morgen Een teken aan de wand is de ontwikkeling van een meer direct numerieke integratiemethode van het stelsel differentiaalvergelijkingen van de

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 101