9e oUJ, .in. uu 8P kmÊM lol floor ie mm 103 waarbij voorbijgegaan kon worden aan de ingewikkelde klassieke geodetische integratiemethoden door reeksontwikkeling. Lijkt het of de voorgaande beschouwingen gericht zijn op een automatisering en verfijning van de geodetische rekentechniek, in werkelijkheid komt men bij kennisneming en vergelijking van de verschillende aangeroerde gebieden uit de wiskunde juist tot het inzicht dat elk wiskundig beschrijvingsraam van fysische gebeurtenissen nooit meer dan beperkte geldigheid kan hebben. En tevens leert de gedachtengang omtrent de inschakeling van een wiskundig model hoezeer persoonlijk inzicht of gevoel de keuze van zulk een model tot een subjectieve kan maken. Een ieder leert hier tastend zijn weg, een ieder kan ook alleen zijn weg vervolgen op een wijze bepaald door eigen smaak en dus eigen keuze van wiskunde, elke approach van een vakgebied is dus een per soonlijke. Wil men nu de mogelijkheid tot onderlinge discussie met vakgenoten open houden dan dient ieder in zijn gedachtengang te markeren waar verschil in keuze mogelijk is, in het bijzonder welke de criteria zijn die bepalend zijn voor de keuze of ontwikkeling van wiskundige technieken. Deze criteria zullen daarom punt van discussie moeten zijn, omdat ontwikkelde theorieën meer overeenkomst vertonen naarmate de basiscriteria meer eens luidend zijn. Juist op dit gebied hebben zich in en na de Tweede Wereldoorlog belangrijke ontwikkelingen voorgedaan. Gaan we na wat in de voorafgaande schets getracht is uit te stippelen, dan zien we het beeld zich aftekenen van een steeds verdergaande aaneensluiting van geodetische methodieken die historisch gezien zich oorspronkelijk min of meer onafhankelijk van elkaar ontwikkeld hebben. Merkwaardigerwijze geeft echter juist die samenvatting in één meer omvattend beschrijvingsraam een gro tere vrijheid in keuze van waarnemingsmethoden en zo men wil in keuze van methoden van geodetische puntsbepaling. Welke nu te kiezen, waar de ene methode in de ene omstandigheid van organisatie of dienst relatief kostbaarder in geld of verkwistender in mankracht of tijd zal zijn vergeleken met een andere methode in dezelfde omstandigheid of omgekeerd? De uitermate belangrijke en interessante kwestie komt dus naar voren van het

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 102