104 hoe en waarom van het inzetten van de geodesie voor oplossing van een veelal door derden gesteld probleem, met beschouwing van efficiency in het kader van altijd beperkte geodetische mogelijkheden en middelen. Noodzaak van keuze dus, maar aan welke criteria deze keuze te toetsen Hier zijn nu juist uit oorlogsnoodzaak planningstheorieën gegroeid met een nogal verwarrende naamgeving. Misschien het beste aan te duiden met opera tions research, studies van planning bij inzet van grotere hoeveelheden man kracht, instrumentarium en geld. Maar ook voor kleinere hoeveelheden zal de ontwikkelde gedachtengang richtlijnen bij keuze kunnen geven, hoewel hier wellicht een andere naamgeving beter de beperktere problematiek kan weer geven. De Nederlandse terminologie is nog niet duidelijk, heeft besliskunde meer te maken met de door Wald in eerste opzet ontwikkelde decision theory -waarin mede opgenomen zijn de reeds bekende statistische toetsingstheorieën - of dekt het begrip besliskunde ook gebieden van de operations research Belang rijker is de constatering dat hier een terrein braak ligt, open voor onderzoek op geodetisch gebied. Maar wel dienen dan eerst vragen beantwoord te worden als: wat is de doelstelling van methoden van puntsbepaling, 1e orde netwerken inbegrepen, en hoe moet zulk een doelstelling gekwantificeerd worden? Ook hier dus de volgorde van redenering: eerst het gezonde verstand dan pas de wiskunde. Begon deze schets met het weergeven van eigen beperkte indrukken als student, het vervolg kon niet anders zijn dan verdere indrukken van een student. Inder daad de horizon blijft wenken, maar wijkt deze niet steeds weer bij hoger vlie gen? Zo geeft de terugblik het beeld van de geodeet, moeizaam trachtend steeds ingewikkelder vraagstukken op te lossen met behulp van steekproeven uit de wiskunde, daarbij beseffend hoe subjectief zowel de keuze van het vraag stuk als de oplossing moet zijn. Steekproeven uit de wiskunde, niet de wiskunde zelf kon besproken worden. Want al verbreekt de geodesie op dit terrein haar boeien, de geodeet blijft hier teveel student. Een litteratuuropgave zou dan ook misleidend kunnen werken, ook al gezien persoonlijke voorliefde. Steekproeven uit de wiskunde, geldt dit niet tevens voor onderwijs in wiskunde

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 103