111 van schrijver dezes voorzitter is, die de rapporten met haar conclusie en advies aan het College voorlegt ter goedkeuring. De Commissie heeft vooral tot taak na te gaan of aan alle facetten van een taxatierapport, dus zowel de technische als de juridische is voldaan. Op het juridische facet wil ik iets uitgebreider ingaan. Daar ieder der zakelijk gerechtigden een schadeloosstelling dient te ontvangen, moet ook de vrucht gebruiker of hij die het recht van gebruik of bewoning heeft, worden schade loos gesteld. Daar beide rechten eindigen bij de dood van de rechthebbende, dient eerst de waarde van het recht te worden vastgesteld. Rekening houdende met de leeftijd van de zakelijk gerechtigde wordt dan de waarde berekend op dezelfde wijze, als de koopsom van een lijfrente berekend wordt. Ook de pachter heeft recht op een schadeloosstelling, die de schadeloosstelling van de eigenaar soms angstig dicht benadert. Hetzelfde geldt voor de huurders van bedrijfspan den, die thans ook terecht een behoorlijke schadeloosstelling kunnen toucheren. Het is duidelijk dat de ambtenaren van het Grondbedrijf, die in deze sector werkzaam zijn een goed inzicht hebben in het onteigeningsrecht, de pachtwet en de andere wetten die bij het bepalen van de schadeloosstelling een rol spelen en de ontwikkeling daarvan uit de literatuur bijhouden. Indien de aankooponderhandelingen op niets uitlopen, zal het moment aan breken dat de onteigeningsprocedure wordt ingeluid met een dagvaarding. Daarna volgt de descente, waarbij de rechter-commissaris met de aangewezen rechtbankdeskundigen het te onteigenen onroerend goed bezoekt. Bij gedeelte lijke percelen wordt dan de onteigeningsgrens ter plaatse aangewezen. Hetgeen verder geschiedt is een administratieve zaak die voornamelijk door de ambte naren van de gemeente-secretarie gebeurt, gesteund door ambtenaren van het grondbedrijf. Tot zover de verkrijging van de grond. Is de grond eenmaal gemeente-eigendom, dan wordt het gedeelte bij besluit van de gemeenteraad ingebracht in het grondbedrijf. Het valt te begrijpen dat daarvoor een boekhouding aanwezig moet zijn en wel een tweeledige, namelijk een financiële en een technisch- administratieve boekhouding. De financiële boekt de aan- en verkoopsommen, zorgt voor het financieel ver slag, de balans en de begroting. Deze boekhouding werkt dus met guldens.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 108