112 De technisch-administratieve boekt m2, maakt overzichtskaarten en berekent de verkoopprijzen. Men kan ook zeggen, dat deze boekhouding een voorraad administratie voert. De financiële boekhouding wordt gevoerd door de administrateur van het be drijf. De andere boekhouding staat onder mijn leiding. Tot deze boekhouding behoort een kaartsysteem, waarin voor ieder kadastraal perceel of perceels gedeelte een kaart is aangelegd. Dit kaartsysteem omvat overigens niet alleen de gronden van het grondbedrijf, maar ook alle andere percelen, die ten name van de gemeente zijn gesteld. Men kan het dus vergelijken met het kadaster, met dien verstande, dat er slechts één eigenaar is. Bewust is als ingang voor deze administratie het kadastrale perceel genomen en niet, zoals ook wel gebeurt, een eigen nummering voor de gronden gemaakt. Het voordeel hiervan is, dat een direct contact met het kadaster bestaat en dat niet via een verwijzing van het eigen nummer naar het kadastrale perceel moet worden gegaan, hetgeen o.a. bij verkopen nodig zou zijn. Op de systeemkaart worden de gegevens uit de kadastrale legger overgenomen met een aanvulling voor de naam van de verkoper, aankoopprijs, eventuele erfdienstbaarheden en bijzondere aankoop- voorwaarden. Tevens bevat de kaart een verwijzing naar de akte. Bij iedere aankoop of verkoop van gemeentegrond krijgt het grondbedrijf een afschrift van de akte, of bij onteigening een afschrift van het vonnis. Deze stukken worden genummerd volgens deel en nummer van het overschrijvingsregister bij de hypothecaire boekhouding. Ook hier dus weer een zo nauw mogelijke aansluiting bij het kadaster. Naast het kaartsysteem bestaan nog een tweetal plans, te weten een overzichts kaart van de gehele gemeente en het zogenaamde exploitatieplan. Het exploi tatieplan is een kaart die, meestal in verschillende bladen, een overzicht geeft van alle eigendommen in een bepaald exploitatiegebied (veelal samenvallend met een uitbreidingsplan). Deze kaarten geven dus een beeld van alle grond, die in exploitatie is of komen zal. De kaarten worden per 1 januari van ieder jaar aangelegd en geven dus op die datum aan welke grond de gemeente heeft. De schaal is 11000. Ze bevatten tevens de begrenzing van de bouwblokken vol gens het uitbreidingsplan. Alle aankopen gedurende het jaar worden met een kleur aangegeven. Grond die verkocht is, wordt met een rode arcering aan-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 109