113 geduid. Verder wordt aangegeven op welke grond een optie rust en van welke de verkoop lopende is. Op 31 december worden de dan nog in gemeente- bezit zijnde gronden overgebracht naar de nieuwe plans en de oude plans op geborgen. De overzichtskaart, schaal 1:5000, bevat dezelfde gegevens, met dien verstande dat ze bij tijd en wijle wordt vernieuwd. De bijwerking gebeurt echter dagelijks en dat geldt ook voor het exploitatieplan en de daarbij be horende staat waarin elke aan- of verkoop wordt geboekt. Zolang de gronden niet in exploitatie zijn worden ze nog wel in gebruik ge geven, bijvoorbeeld als volkstuin of opslagterrein. Hiervoor dienen de nodige regelingen te worden getroffen en de gebruiksvergoeding te worden bepaald. Het zal duidelijk zijn, dat ook hiervoor overzichtskaarten nodig zijn. Met de inning van de vergoedingen heeft mijn afdeling echter geen bemoeienis. Daar voor zorgt de financiële administratie van het grondbedrijf. Een belangrijk onderdeel van een grondbedrijf is de berekening van verkoop prijzen van de bouwterreinen, het maken van de zogenaamde exploitatie-opzet. In het kader van dit artikel kan daarop niet worden ingegaan, hoe interessant dit facet ook is. Vervolgens moeten de gronden nog verkocht of in erfpacht worden uitgegeven. De gegadigden wenden zich daartoe tot mijn afdeling en uiten daar hun wensen. De bespreking resulteert in een grondaanvrage, waarin veelal erfdienstbaarheden worden beschreven, welke bij de akte van overdracht worden gevestigd. Het komt voor dat de gemeente over een strook grond wenst te beschikken voor het leggen van leidingen of riolering. De bovengrond kan na het leggen bij de eigenaar in gebruik blijven, zodat hij het genot van de grond, zij het beperkt, behoudt. Voor dergelijke gevallen biedt de Belemmeringenwet Pri vaatrecht de gemeente hulp. De afdeling grondbedrijf verzorgt, evenals bij de onteigening, het maken van de benodigde tekeningen en staten en de beschrij ving van het werk, zoals de wet eist. Een geheel ander facet van het werk bij de afdeling is het beoordelen van bouw plannen ten aanzien van het uitbreidingsplan en rooilijnvoorschriften. Betreft het een bebouwing op grond welke van de gemeente gekocht of in koop is, dan wordt eveneens nagezien of de maten op het bouwplan overeenstemmen met die van het betreffende bouwperceel. Naast de betrekkelijke artikelen van de

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 110