114 Bouwverordening komen bij de beoordeling ook die van de Woningwet te pas. De afdeling doet ook voorstellen tot onttrekking van wegen aan het openbaar verkeer. Ook hiervoor moeten de nodige tekeningen worden gemaakt. Niet vergeten mag worden het bezoek van gemeentenaren die inlichtingen wensen over grond, bijvoorbeeld over de ligging van hun grenzen, over uitwegen en andere rechten, ook al is de gemeente daarbij geen partij. Voor het geven van een goed advies staan we voor hen gereed en verwijzen ze naar de betrokken instanties, zoals het kadaster, de notaris en soms de advocaat. Ik meen in het bovenstaande te hebben aangetoond, dat bij het grondbedrijf vele zijden van het recht tot uiting komen. Het zaken- en verbintenissenrecht, de Onteigeningswet, de Pachtwet, de Woningwet, de Wegenwet, de Belemme- ringenwet Privaatrecht heb ik hierboven al genoemd of aangeduid. Voeg daarbij verordeningen van provincie en gemeente en u zult begrijpen, dat de geodeet op dit terrein beslagen ten ijs zal moeten komen. Daarom is het zinvol, dat bij de opleiding in Delft zo'n ruime plaats aan het recht wordt gegeven. Het moge misschien voor de student taaie kost schijnen, mijn ervaring heeft echter geleerd, dat het recht bij zijn toepassing boeiend kan zijn. Het brengt ons namelijk in contact met de mens, misschien meer dan het feilloos vereffende Snelliuspunt. En daar er niets boeiender is dan de mens zelf, geeft het voor een geodeet een grote bevrediging bij een grondbedrijf werkzaam te zijn, niet alleen in het landmeetkundige vlak, waarover hierboven niet is gesproken, maar ook in het juridische vlak.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 111