ill 116 Ik zal, voor hetgeen volgt, de procedure van een rui VêfkcWê en bij de verschillende fasen een indruk trachten te geven van de juridische aspecten. Officieel begint de landmeter-deskundige zijn werkzaamheden in een bepaalde ruilverkaveling, nadat de stemming heeft plaats gevonden en de plaatselijke commissie is geïnstalleerd. Allereerst zal hij een administratie moeten opbouwen waarin alle rechthebbenden voorkomen alsmede alle zakelijke genots- en zekerheidsrechten en andere rech ten als erfdienstbaarheden. Tevens zullen alle objecten genoemd moeten worden, waarop deze rechten betrekking hebben. Hoewel dit niet in de wet is aange geven, zal de landmeter-deskundige, voor de lijst van rechthebbenden officieel ter inzage wordt gelegd, door middel van overleg met de rechthebbenden na gaan, in hoeverre de gegevens die hij in zijn registers heeft verwerkt - gegevens die ontleend zijn aan de kadastrale boekhouding - in overeenstemming zijn met de feitelijke toestand Dit gebeurt om een groot aantal bezwaren bij de tervisie- legging te voorkomen. In de periode die hieraan vooraf gaat kan hij zijn registers immers nog aanpassen aan de situatie die door partijen steeds als juist is aan vaard. Wel zal hij in al deze gevallen moeten nagaan of de door partijen gewenste wijziging zonder juridische bezwaren kan plaats vinden. Het spreekt vanzelf dat hij weigert aan een gewenste wijziging mede te werken, indien hij er b.v. van overtuigd is dat deze wijziging in feite een overdracht inhoudt. Indien er sprake is van verjaring, zal hij in het algemeen wel mee willen werken. De betekenis van de lijst van rechthebbenden is dat bij de toekenning van rech ten bij het plan van toedeling rekening gehouden moet worden met de hierin omschreven rechten. Of de plaatselijke commissie ook rekening mag houden met rechten die niet omschreven zijn in de lijst van rechthebbenden zal afhangen van het juridisch inzicht dat de betrokken landmeter-deskundige in deze materie heeft. Zelf ben ik van mening dat dit wel het geval is. Als voorbeeld noem ik de opname in het plan van toedeling van ambachtsheerlijke visrechten in de her- verkavelingsgebieden Zeeland. Deze ambachtsheerlijke rechten - oude zakelijke rechten, die los van de eigendom bestaan en zich vaak uitstrekken over grote gebieden - waren in enkele gevallen niet opgenomen in de lijst van rechthebben-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 113