117 den. Zouden deze rechten niet opgenomen worden in het plan van toedeling, dan zou een bezwaar hiertegen ingebracht geen kans op succes hebben op grond van de lijst van rechthebbenden. Nu na het sluiten van de lijst van rechthebben den enkele ambachtsheren met het verzoek kwamen bedoelde rechten niet verloren te doen gaan en gebleken was dat deze rechten bij de betrokken eigenaren algemeen erkend werden, werd besloten deze rechten alsnog op te nemen in het plan van toedeling. De betreffende eigenaren hadden immers de mogelijkheid tegen deze opname in het plan in verzet te komen door het in dienen van bezwaren bij de tervisielegging. Wel meen ik dat deze eigenaren in dat geval in het gelijk zouden zijn gesteld. In het onderhavige geval bleven bezwaren echter uit. Gelijktijdig met de lijst van rechthebbenden worden de uitkomsten van de schatting ter inzage gelegd. Als basis voor deze schatting dient het proces verbaal van classificatie dat volgens de Ruilverkavelingswet door de Centrale Cultuurtechnische Commissie wordt opgemaakt. In feite geschiedt het laatste in de provincie en wordt het proces-verbaal ter goedkeuring toegezonden aan de Centrale Commissie. Ik acht het de plicht van de landmeter-deskundige na te gaan of het door de plaatselijke commissie gewenste schattingssysteem admini stratief geen onmogelijke taak wordt en of de bedoelingen wel zodanig in het proces-verbaal zijn geformuleerd, dat een waterdicht geheel is verkregen. In verband met de te verwachten bezwaren tegen de schatting is dit laatste een dwingende eis. Bij de behandeling van de bezwaren tegen de lijst van rechthebbenden en de uitkomsten van de schatting heeft de geodetisch ingenieur een belangrijke taak. Het is gebruikelijk dat hij de zittingen van de plaatselijke commissie voorbereidt en een proces-verbaal van het verhandelde opmaakt, welk proces-verbaal onder meer aan de rechter-commissaris wordt gezonden. Het contact tussen deze rechter-commissaris en de landmeter-deskundige is vrij intensief en het is van groot belang dat de laatste de taal van de jurist verstaat. Zijn Delftse juridische opleiding geeft hem daartoe alle mogelijkheden. Hoewel de pachtadministratie geen onderdeel uitmaakt van de lijst van recht hebbenden, maar afzonderlijk als pachtregistratie in de Ruilverkavelingswet is geregeld, meen ik wel dat het hier de plaats is om er iets over te zeggen. Zoals

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 114