118 ill anc za ke ke rec iten omschrijft, worden de rechten van de pachter vastgelegd door middel van de pachtregistratie. Deze registratie is afzonderlijk van de lijst van rechthebbenden geregeld, opdat bij eventuele procedures de pachtrechter kan beslissen en niet de gewone rechter. De artikelen van de Ruilverkavelingswet, die de pachtregistratie betreffen, laten aan de plaatselijke commissie veel vrijheid van handelen over. Naar mijn oordeel te veel vrijheid. De plaatselijke commissie mag van partijen eisen dat de ter registratie ingezonden pachtovereenkomsten door de grondkamer zijn goed gekeurd en schriftelijk zijn aangegaan; zij hoeft dit niet te doen. En indien aan bovengenoemde eisen niet is of wordt voldaan, is de plaatselijke commissie bevoegd met deze pachtovereenkomsten geen rekening te houden; zij mag dit echter wel. Het is duidelijk dat deze geboden vrijheid een uniforme regeling in de verschillende ruilverkavelingen in de weg staat. De mening van de plaatse lijke commissie, maar bovenal het oordeel van de aan deze toegevoegde land- meter-deskundige zal beslissen, hoe in een bepaalde ruilverkaveling de pacht registratie zal geschieden. Dat de pachtregistratie ook ten aanzien van punten die op het eerste gezicht ondubbelzinnig lijken, nog moeilijkheden kan geven moge blijken uit de vol gende kwestie, die uiteindelijk door de Raad van State, afdeling voor geschillen van bestuur, zal worden behandeld. Artikel 19 van de Ruilverkavelingswet geeft aan, dat de registratie dient plaats te vinden vóór een door de plaatselijke com missie te bepalen tijdstip. Overeenkomsten die hierna worden gesloten kunnen nog later ter registratie worden aangeboden, doch uiterlijk tot een door de plaatselijke commissie te bepalen dag (sluiting van de pachtregistratie genoemd). In het bovenbedoelde geval werd een bestaande pachtovereenkomst ruim een jaar te laat ingediend. De zaak lijkt duidelijk: de plaatselijke commissie beslist dat deze niet zal worden geregistreerd. Bij de bekendmaking van de datum van de sluiting der pachtregistratie wordt hetzelfde pachtcontract opnieuw ter registratie aangeboden. Weer dezelfde beslissing van de plaatselijke commissie: registratie van deze overeenkomst zal niet plaats hebben. De pachter, bijgestaan door een advocaat, accepteert de beslissing niet. De advocaat ziet in, dat de Ruilverkavelingswet hem geen mogelijkheden biedt tegen deze beslissing in

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 115