121 de voormalige ambachtsheren, die naast de eigendom van de dijken ook het recht van aanwas hadden. Alvorens te besluiten om aan de wens van het Water schap tegemoet te komen, leek het raadzaam na te gaan of de ambachtsheren dan ook het recht van aanwas zouden verliezen. Zou dit wel het geval zijn, dan zouden aanzienlijke bedragen aan schadevergoedingen van de Herverkavelings commissie kunnen worden gevorderd voor het verlies van het recht van aanwas. Dit recht van aanwas kan vooral in verband met de Deltawerken een aanzienlijk vermogen vertegenwoordigen. Schrijver heeft in een studie - scriptie Delft - trachten aan te tonen dat het recht van aanwas van de voormalige Zeeuwse ambachtsheren een afzonderlijk recht is, onafhankelijk van de eigendom van de zeeoever, waaraan deze gronden aanwassen. Om rechten te kunnen doen gelden op de aanwas was het naar mijn mening voor de ambachtsheer niet noodzakelijk de zeedijk in eigendom te hebben. Deze conclusie heeft er toe geleid, dat inder daad alle zeedijken aan het Waterschap zijn toegewezen en dat hiertegen geen bezwaren zijn ingebracht bij de tervisielegging van het plan van toedeling. Dat in het plan van toedeling, naar mijn mening, ook rechten kunnen worden opgenomen, die niet zijn omschreven in de lijst van rechthebbenden, heb ik in het begin van dit artikel reeds vermeld. Incidenteel kan hiervan gebruik gemaakt worden door bijvoorbeeld aan een pachter die geen eigendom inbracht wel eigendom toe te delen. Een betwist punt is echter of ook de wettelijke bevoegd heid bestaat om ten behoeve van openbare nutsbedrijven - elektriciteit, gas, waterleiding, telefoon - zakelijke rechten te vestigen voor het hebben van kabels, buizen e.d. in particuliere gronden, overeenkomstig de Belemmeringen- wet Privaatrecht. Het gaat hier zowel om oude reeds bestaande kabels e.d. als om nieuwe, die in het kader van de ruilverkaveling zijn gelegd. Alvorens over te gaan tot het vestigen van zodanige rechten moet de landmeter-deskundige er althans zeker van zijn, dat hij het vestigen van deze rechten, indien hiertegen een bezwaar zou worden ingediend, met overtuiging kan verdedigen tegenover de rechter-commissaris en de Rechtbank. De taak van de geodetisch ingenieur bij de behandeling van de bezwaarschriften tegen het plan van toedeling acht ik nog belangrijker dan die bij de bezwaren tegen de lijst van rechthebbenden en de schatting. Bezwaren tegen de lijst van rechthebbenden monden in feite uit in een civiele procedure, terwijl de be-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 118