123 is deze uitspraak weinig aantrekkelijk: het zou bedrijfssplitsing in de hand wer ken, wanneer het onverdeelde boedels van grotere omvang betreft. De problemen die zich voordoen bij het opmaken van de lijst der geldelijke regelingen zijn in het algemeen meer van praktische en administratieve aard dan van juridische. Hoewel dit onderdeel van de ruilverkavelingsprocedure hier door iets minder goed past binnen het raam van dit artikel, meen ik er goed aan te doen een probleem van juridische aard te noemen, dat zich kort geleden heeft geopenbaard. De inbreng van blote eigenaar vruchtgebruiker was bij het plan van toedeling aanzienlijk vergroot. Of deze overbedeling in eigendom geschied is in het kader van de bedrijfsvergroting of om andere redenen is in dit geval niet belangrijk. Deze overbedeling had de volle instemming van partijen en tegen de toedeling zijn dan ook geen bezwaren ingebracht. Met de lijst der geldelijke regelingen kwamen echter de moeilijkheden. De vruchtgebruiker maakte er bezwaar tegen dat de kosten van de overbedeling - laten we aan nemen f5.000,per ha - op hem werden verhaald. Dit is een zeer begrijpelijk bezwaar, nu deze vruchtgebruiker behalve de normale grond-waterschapslasten ook nog een ruilverkavelingsrente te betalen kreeg van f 250,per jaar per ha overbedeling. Aangezien de vruchten hiervan bepaald lager zullen zijn, beteken de deze overbedeling een aanzienlijk nadeel voor reclamant. Bij de toedeling zijn deze consequenties niet voorzien, noch door de landmeter-deskundige noch door de vruchtgebruiker, juridisch gezien gaat het hier om de vraag of de vrucht gebruiker ingevolge de artt. 123 juncto 117 en 119 van de Ruilverkavelingswet ook moet betalen dat deel van de ruilverkavelingsrente, hetwelk niet betrek king heeft op de omslag van de algemene ruilverkavelingskosten, doch op bij zondere waardeverrekeningen, zoals die betreffende overbedeling, niet-agra- rische meerwaarde enz. Naar mijn mening had alleen een andere toedeling - de overbedeling in volle eigendom aan de blote eigenaar - de gerezen moeilijk heden kunnen voorkomen. Hoewel dit in het voorgaande niet altijd duidelijk naar voren is gekomen, mogen we constateren dat de geodetisch ingenieur bij de ruilverkavelingsdienst, wat zijn juridische taak betreft, niet alleen te maken heeft met het ruilverkavelings-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 120