ir. j. nicolai puzzelen wetenschappelijk medewerker aan de afdeling der bouwkunde van de technische hogeschool te delft Hebt u bij uzelf wel eens opgemerkt wat een voldoening het geeft om een puzzel op te lossen Als je jong bent leer je het al met een eenvoudige legpuzzel. Je ontwikkelt zo spelenderwijs je onderscheidings- en combinatievermogen. In zekere zin evenredig met je groei neemt ook het aantal stukken van de leg puzzels toe. Weer iets later kan je dan een kruiswoordraadsel oplossen, terwijl sommige bollebozen het zelfs presteren om cryptogrammen op te lossen. Je moet hier woorden vinden die door een ander zijn verstopt in raadselachtige zinnen. Het mooie van de kruiswoordpuzzels is nu niet, dat je elke zin oplost en de gevonden woorden onder elkaar neerschrijft, maar dat je de woorden in elkaar kunt weven. Aan het al dan niet optreden van storingen bij dit weven kan je dan zien of steeds de juiste woorden zijn gekozen. Waarschijnlijk zult u zich afvragen wat dit oplossen van puzzels nu te maken heeft met het beoefenen van stedebouwkunde of geodesie. Mag ik daarom eerst beide vakgebieden even nader met u bekijken? Wat doet de geodeet, en wat doet de stedebouwkundig ontwerper? Ik kies hier de volgende omschrijvingen: de geodeet is iemand die in staat wordt geacht de ruimtelijke relaties tussen voorwerpen op, of delen van de aarde in haar bestaande toestand vast te leggen; de kaart is hierbij een onmisbaar hulpmiddel; de stedebouwkundig ontwerper is iemand die in staat wordt geacht de ruimte-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 122