131 leidde eveneens tot vele nieuwe conclusies op wetenschappelijk gebiêd. In het hiernavolgende zal hoofdzakelijk worden gesproken over de geodetische resultaten verkregen aan het „Smithsonian Astrophysical Observatory", uit waarnemingen met haar 12 „Baker Nunn Satellite Tracking Cameras". (Een van deze camera's is hier afgebeeld.) Deze resultaten kunnen worden ondergebracht in twee groepen, de plaats bepaling van de camera's en de bepaling van de geoïde. De plaatsbepaling van de camera's is van groot belang, omdat hieruit de onderlinge ligging van de diverse landen en continenten, waar de camera's zich bevinden, kan worden vastgesteld. De gezochte coördinaten van de camera's worden gevonden: a. door een kunstmaan simultaan waar te nemen vanuit twee of meerdere stations. Dit is de zogenaamde geometrische methodewaarbij de baanclemen- ten niet nauwkeurig bekend behoeven te zijn. De richtingen tussen de Smithsonian stations in de beide Amerika's, Europa en Azië zijn nu berekend. Aan de bepaling van de onderlinge afstanden (de koorden!) tussen deze stations wordt nog gewerkt. De voorlopige resultaten zijn interessant, omdat ze hier en daar merkbaar verschillen van de waarden zoals wij ze kennen uit de klassieke geodesie. Hawaii, Argentinië en Japan b.v. liggen niet precies op de plaats die men tevoren had aangenomen. Om simultane waarnemingen te kunnen doen vanuit ver van elkaar verwijderde stations, b.v. Florida en Spanje, moeten satellieten worden gebruikt die zich op grote hoogte be vinden en toch goed te fotograferen zijn. Veel gebruikt voor deze inter continentale overbruggingen is Midas4, die zich in een bijna cirkelvormige baan op 3500 km hoogte om de aarde beweegt. De Smithsonian stations in Zuid-Afrika en Australië vallen voorlopig nog buiten het simultane waar nemingsprogramma, omdat hun afstand tot de andere stations zo groot is dat zelfs Midas k niet hoog genoeg blijkt te zijn. De „U.S. Coast and Geodetic Survey" is van plan 36 stations, zo gelijkmatig mogelijk verdeeld over de gehele aarde op de geometrische methode met elkaar te verbinden. De eerste proefmetingen van dit project, dat vele jaren in beslag zal nemen, zijn nu in de U.S. en Canada uitgevoerd.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 128