134 van deze „Standard Earth" zal over enkele maanden gereed zijn. Men verwacht dat de Smithsonian „Standard Earth" zo weinig van de werkelijke vorm en grootte van de aarde (geoïde) af zal wijken dat correcties pas na enkele jaren zullen worden aangebracht, zodra een voldoende hoeveelheid nieuw waarne mingsmateriaal is verzameld en bestudeerd. Voor deze nieuwe waarnemingen zal men niet alleen camera's (waaruit de richting naar de satelliet), doch ook instrumentarium zoals Secor (afstand tot de satelliet) en Doppler (afstandsveran dering tot de satelliet per tijdseenheid) gebruiken. Bijzonder veelbelovend zijn ook de proeven met lasers op dit gebied. Lasers produceren een bijzonder krachtige lichtflits van een zeer korte duur. Deze flits kan gericht worden op een passerende satelliet die het licht, afkomstig van de laser, weer naar de aarde terugkaatst. De tijd die het licht nodig heeft tussen uitzending en ontvangst op aarde is een maat voor de afstand van de satelliet. De eerste geslaagde proeven met lasers in dit verband dateren van eind 1964 en zijn genomen in de U.S.A. en Frankrijk. De snelle ontwikkeling van Satellite Geodesy is voornamelijk te danken aan de nauwe samenwerking tussen geodeten, astronomen, geofysici en wiskundigen en aan de grote belangstelling op internationaal niveau. Steeds meer landen wensen actief deel te nemen aan internationale projecten, zoals b.v. de West- europese landen, die van plan zijn simultaan satellieten te gaan waarnemen. Dit project heeft ten doel het Europese driehoeksnet te controleren en tevens om mee te werken aan een waarnemingsprogramma van de „National Aeronautics and Space Administration" (beter bekend onder de naam NASA). Aan het „Smithsonian Astrophysical Observatory" is kortgeleden gevestigd het „Central Bureau for Satellite Geodesy". Dit Bureau, dat onder auspiciën staat van de „International Association of Geodesy", dient volgens haar charter als „the central information, collection and distribution agency for the international scientific community on the uses of artificial satellites for geodesy". (Het Labora torium voor Geodesie in Delft is een van de vele contactpunten van het Central Bureau.) Op deze wijze hoopt men vooral die landen te helpen welke nog weinig of geen ervaring hebben op het gebied van Satellite Geodesy.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 131