geodeet als computeringenieur voor „Snellius" te mogen toelichten. Hoewel ik daarbij hoofdzakelijk spreek vanuit mijn ervaringen bij het Rekencentrum voor Administratie en Techniek van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij, kan ik toch, door een recente studiereis naar Amerika, deze ervaringen tegen een wat ruimere achtergrond projecteren. Zo is het mij tijdens genoemde reis duidelijk geworden dat de ontwikkeling op dit gebied in de Verenigde Staten weliswaar drie tot vijf jaar verder is dan in Europa, maar dat men daarmee toch maar net het ontwikkelingsstadium te boven is. Hieruit moge blijken dat we hier pas aan de eerste schreden op het pad van toepassing van elektronische rekenapparatuur voor technische projecten toe zijn. Het voornaamste verschil tussen de Verenigde Staten en Europa is, dat daar de elektronische rekenmachine haar plaats gevonden heeft, dat daar bijna iedereen de mogelijkheden kent en dat men thans zoekt naar het toepassen van deze mogelijkheden en tracht de organisatorische vraagstukken die daarmee samenhangen, op te lossen, terwijl hier veel mensen er nog van moeten worden overtuigd, dat er inderdaad bijzon dere mogelijkheden zijn; de ingewijden worden bovendien maar al te vaak als sprookjesvertellers beschouwd. 136 Om dan even voor Andersen te spelen: Sinds 8 maart 1965 zijn de grote makelaarskantoren over geheel Amerika via een speciaal net van telefoonleidingen verbonden met een in het beursgebouw in Wall Street geplaatste elektronische rekenmachine. Aan alle op deze beurs genoteerd staande aandelen is een codenummer van 4 cijfers toegekend en door dit nummer tijdens de beursuren met behulp van de draaischijf op het telefoon toestel te draaien, worden vanuit de elektronische rekenmachine in gesproken tekst medegedeeld: wat de openingskoers is, hoe vraag en aanbod verlopen, hoe de prijzen zijn, alsmede welke omzetten behaald zijn. Op deze wijze kan men met een vertraging van ca. 10 sec. het verloop van ieder aandeel volgen en zo nodig in actie komen. (Het gemiddeld aantal transacties bedraagt 5 miljoen per dag). Dit is de eerste maal dat de zgn. audio weergave" met succes is toe gepast; hierdoor is de computer dichter bij de mens gebracht. Om in de geodesie te blijven: men is thans in staat om van een beeldenpaar van luchtfoto-opnamen via een digitaal-analoogomzetting iedere foto afzonder lijk in de vorm van numerieke grootheden in een elektronische rekenmachine

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 133