137 „te lezen". Dit beeldenpaar kan daarna volledig georiënteerd worden en hoewel nog geen complete uitwerking mogelijk is, kan toch al met behulp van een aan de elektronische rekenmachine gekoppelde tekenmachine het hoogtelijnen patroon worden weergegeven. Als deze ontwikkeling verder wordt uitgebouwd zal de uitwerkingsapparatuur zoals wij die thans kennen, overbodig worden. Ik heb deze voorbeelden aangehaald om aan te tonen dat wij in Nederland wat het gebruik van de elektronische rekenmachine betreft op ieder gebied nog een stormachtige ontwikkeling tegemoet kunnen zien. Het is dan ook niet mogelijk nu reeds de plaats van de geodeet als computer ingenieur te schetsen, omdat er van een plaats nog geen sprake is. Ik zou mij op grond hiervan willen beperken tot een algemene omschrijving van de gang van zaken bij het rekencentrum van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat schappij, om daarna nog even door te nemen wat hierin de plaats van de geodeet zou kunnen zijn. Bekijken wij het Rekencentrum als zelfstandige afdeling, dan zien wij het vol gende beeld: er zijn twee hoofdafdelingen nl. de sectie Voorbereiding en de sectie Uitvoering, terwijl nog als stafafdelingen kunnen worden onderscheiden de Administratie, de Planning en het Secretariaat. De afdeling Voorbereiding is onderverdeeld in vier groepen, te weten: organisatie systeemanalyse programmering produktievoorbereiding en afwerking. Globaal kan het werk van de functionarissen, die in deze afdelingen werken, als volgt worden gekenschetst. De organisatiefunctionaris (een academicus van een bepaalde discipline) zal met een collega-staffunctionaris uit het bedrijf op verzoek van deze laatste een interne opdracht kunnen bespreken; indien de opdracht van derden komt zal deze met de functionaris van de opdrachtgever besproken worden. In dit ge sprek wordt dan nagegaan of het zinvol is (economisch verantwoord voor wat betreft tijd en kosten) een bepaald probleem met de rekenmachine te verwerken en, zo ja, welke methode moet worden gevolgd, welk rekensysteem moet wor den gehanteerd en welke machines zullen worden ingeschakeld.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 134