139 De organisator draagt nu het probleem over aan de systeemanalyst; deze maakt een technische analyse van het object, waarin stap voor stap moet worden na gegaan wat moet worden berekend en welke technieken hierbij moeten worden gevolgd. In bijgaand schema is ter verduidelijking aangegeven hoe een systeem analyst de startprocedure voor de dag nader zou kunnen analyseren. Als dit klaar is zal de systeemanalyst de uitgewerkte analyse bespreken met een programmeur, die de eenvoudige wiskunde uitwerkt en dit object voor de rekenmachine codeert. Na het testen en proefdraaien kan nu het zogeheten programma worden overgedragen aan de afdeling Uitvoering, waarin de pro- duktie wordt geregeld. Steeds terugkerende opdrachten kunnen, nadat ze één maal door de molen zijn geweest, elke volgende keer direct naar de afdeling Uitvoering geleid worden, dit in tegenstelling tot incidentele of nieuwe op drachten. Op gelijke wijze komen ook de administratieve programma's, na voorbereiding in de sectie Administratieve voorbereiding, binnen bij de afdeling Uitvoering en lopen daarna gezamenlijk met de technische projecten via de afdeling Plan ning, Ponskamer en Computerkamer naar de machinekamer om via de controle deze afdeling weer te verlaten. Iedere zgn. organisator doorloopt gedurende de opleidingsperiode van ca. 1 jaar de functies: machinebediende, programmeur en systeemanalyst, welke stage be geleid wordt door een aantal cursussen over elektronische rekenapparatuur. Naast zijn taak binnen het rekencentrum wordt hij in de meeste gevallen na enige tijd ook belast met de organisatie van de overschakeling op en de invoe ring van de nieuwe procedure. Bij iedere vorm van automatisering liggen de grootste problemen bij ,,de in voering", waardoor zij in hoofdzaak een organisatievraagstuk is geworden met alle aspecten van dien, zodat terdege rekening gehouden dient te worden met psychologische, ethische en sociale factoren. Bezien wij nu de geodeet als computeringenieur, dan behoort hij een „organi sator" te zijn zoals bovengeschetst. Voor de geodeet zijn er door de aard van zijn beroep en de diensten waarmee hij in hoofdzaak te maken krijgt aan deze functie nog een aantal bijzondere aspecten te onderkennen:

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 136