ir. g. c. van wijnbergen de geodeet als lid van een team van specialisten ingenieur bij de grontmij te utrecht Jamaica, bij ons bekend als het land van rum en romantiek, kent alle problemen, die inherent zijn aan minder-ontwikkelde landen. Grote werkloosheid en over bevolking, geringe ontwikkeling, weinig of geen industrie en een arbeids- extensieve landbouw zijn de voornaamste kenmerken. De belangrijkste bronnen van inkomsten zijn: de winning van bauxiet, de ver bouwing van suikerriet en de toeristenindustrie. Behalve bauxiet heeft het land geen bodemschatten en geen natuurlijke energiebronnen. Het centrale gedeelte van Jamaica bestaat uit bergen en kale rotsen. Landbouw en veeteelt zijn alleen mogelijk op de laagvlakten langs de kusten. Een groot gedeelte van deze vlakten bestaat uit moerassen, terwijl het overige deel veel te lijden heeft van droogte. Het gebied, waar thans landbouw wordt uitgeoefend, is grotendeels het eigen dom van grootgrondbezitters, die het gebruiken voor het verbouwen van suikerriet en bananen. Dit zijn vormen van arbeids-extensieve landbouw, waar door het probleem van de werkloosheid nog wordt verergerd. Voor het oplos sen van veel problemen van Jamaica is het noodzakelijk landbouw en veeteelt tot ontwikkeling te brengen door modernisering van de werkmethoden en het verbouwen van meer arbeidsintensieve produkten. Daarnaast is het noodzake lijk de oppervlakte cultuurgrond uit te breiden. Dit kan alleen door het drai neren van de moerassen en het irrigeren van de droge gronden van de laag-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 138