147 periode tot taak alle gegevens te verzamelen, welke de overige specialisten bij de studie in de tweede fase van nut kunnen zijn. Hij zal zoveel mogelijk waar nemingen verrichten, welke betrekking hebben op periodieke verschijnselen. Voor de geoloog wordt de grondwaterstand in een aantal putten gemeten, terwijl tevens een aantal watermonsters wordt genomen. Beide gegevens dienen om via de samenhang van de grondwaterstroming een inzicht te krijgen in de doorlatendheid van de kalkrotsen. Dit is van belang om de kwel te kunnen be palen, die bij inpoldering zal optreden. Voor de bodemkundige konden de grondboringen worden verricht en gekar teerd. Dit gebeurt door een bodemkarteerder. In totaal werden 1200 boringen verricht, variërend van 2 tot 12 m diep. Voor de waterbouwkundige beperkt het werk zich in de eerste fase tot het zoeken van peilschalen, eventueel plaatsen van nieuwe, het regelmatig aflezen van de waterhoogten en het waterpassen van deze schalen. Bovendien moeten de regengrafieken worden opgespoord bij overheidsdiensten en particulieren (suikerplantages) en moeten inlichtingen worden verzameld over reeds ver richte studies voor deze gebieden. De gegevens worden regelmatig naar Neder land verzonden, waardoor de daar verblijvende teamleden inzicht krijgen in de te verwachten problemen. Dit geeft hun de mogelijkheid bij hun aankomst in Jamaica, bij het ingaan van de tweede fase, direct gericht te kunnen wer ken zonder tijd te verliezen met inleidende werkzaamheden. Na aankomst in Jamaica van de landmeter en de bodemkarteerder werd een aantal bezoeken afgelegd o.a. bij de Minister van Landbouw, die onze opdracht gever was en bij een aantal deskundigen. Hun diensten zouden wij bij onze studie nodig hebben. Hierbij was voor ons speciaal van belang een goede samen werking met het Survey Department. Deze dienst was goed georganiseerd en paste moderne werkwijzen toe. Behalve de topografische kaarten, schaal 150.000, leverde de dienst ons recente luchtfoto's, schaal 1:30.000, die voor ons van groot nut zijn geweest. De foto's waren gebruikt voor het maken van topo grafische kaarten, 1:50.000. Van deze kaarten waren vergrotingen gemaakt, 110.000. De luchtfoto's werden o.m. gebruikt voor een uitvoerige foto-inter pretatie. Bovendien waren ze zeer geschikt voor het opstellen van werk-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 144