148 schema's, het vaststellen van routes en het op de juiste plaats intekenen van meetpunten, boorpunten, dwarsprofielen, lengteprofielen enz. Na aankomst in Black River, was onze eerste taak het zoeken van een huis en het maken van een uitvoerige verkenning van het gehele gebied. De volgende opgave was het werven van arbeiders, het aannemen van huispersoneel en het aanschaffen van een auto en een motorboot. Dit alles leverde geen moeilijk heden op. De bewoners van de moerassen zijn riviervissers, die voor ons ideale arbeiders waren. Ze kenden de moerassen immers goed en waren niet bang voor water. Het loon van £1.- per dag was voor hen een buitenkans, zodat we personeel genoeg konden krijgen. Dat £1.- per dag voor hen een groot bedrag was, bleek uit een bericht, dat tijdens ons verblijf in de krant verscheen. Een suikeronderneming had in verband met de hoge prijzen van de suiker op de wereldmarkt een extra uitkering gegeven, welke werd betaald in biljetten van £5.-. Verschillende personen hadden deze biljetten nog nooit gezien en ze dachten dat het nieuwe £1.- bankbiljetten waren. Zo betaalde een man voor een nieuw kostuum geen £13.-, maar 13 x £5.- £65.-. Het team dat het moeras introk, bestond uit een landmeter, een bodemkarteer- der (als de omstandigheden dit noodzakelijk maakten deed de landmeter dit zelf) en zes inlandse arbeiders. Op de luchtfoto was de route van een dag uitge stippeld, overeenkomstig het werkschema. Langs de route werd een polygoon gemeten met een T 0. Op deze wijze werd de plaats van de boring en van de waterpassing vastgelegd. Door gebruik te maken van de magnetische rand van de T 0 was het mogelijk te polygoneren volgens de methode van de spring- stations. Bij het opstellen van een dagprogramma was het van belang, dit zodanig te doen, dat men tegen het middaguur een droge plaats bereikte, ten einde niet gedwongen te zijn de lunch te verorberen, terwijl men tot het middel in het water stond, hetgeen niet altijd te vermijden was. Een moeras is een eentonig terrein, dat een zeer zachte bodem heeft en dicht begroeid kan zijn. De begroeiing bestaat uit Sawgrass en Cuttinggrass van ongeveer 2 m hoog. Dit ,,gras" heeft messcherpe kanten. Om er doorheen te komen moesten we een pad hakken, hetgeen in de tropenzon bepaald geen licht werk is. De arbeiders werkten met veel plezier en we hebben met hen

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 145