151 Het werk in de tweede fase was teamwerk in de breedste zin van het woord. Dit betekende, dat het werk van alle personen nauw met elkaar verweven was. De taak van de geodeet werd in deze fase veelzijdiger. Hij was, op grond van zijn verblijf van reeds drie maanden ter plaatse, de aangewezen persoon voor introductie van de uit Nederland gekomen teamleden bij notabelen en rege ringsfunctionarissen. Bovendien was hij de gids voor de terreinverkenningen. Het werk van de eerste fase moest doorgaan en worden afgerond. De hoogte- kaarten moesten zo snel mogelijk ter beschikking komen van bodemkundige en waterbouwkundige. Op verzoek van de geohydroloog en de bodemkundige moest een aantal waterpassingen worden uitgevoerd en dieptemetingen van meren en rivieren worden verricht. Dit werd gecombineerd met zoutgehalte bepalingen. Voor de waterbouwkundige werden lengteprofielen en dwars profielen van alle rivieren gemeten en getekend, nieuwe tracé's van rivieren uitgezet en gewaterpast, van rivierafsnijdingen werden uitgebreide situatie metingen en hoogtemetingen verricht, van de wegen werden lengteprofielen gemeten en de rotsdiepten van nieuwe tracé's van rivieren bepaald. Na grondige bestudering van alle gegevens en eindeloze discussies werd een drainageplan opgesteld. Het Upper Morass zou sneller moeten ontwateren. Hiertoe zou de Black River moeten worden gekanaliseerd en bij Lacovia een grote pomp worden gebouwd. Het centrale gedeelte van dit moeras was het laagste en zou kunnen dienen als boezemgebied voor tijdelijke berging van het water bij plotselinge tropische regenbuien. Is het meeste land geschikt voor landbouw en zelfs tuinbouw, het boezemgebied kan alleen worden ge bruikt voor veeteelt. Het Lower Morass kan slechts voor de helft in cultuur worden gebracht. Het oostelijke gedeelte heeft onder het veen geen klei. Drainage zou sterke kwel veroorzaken. Dit deel kan worden gebruikt voor het aanleggen van visvijvers en als waterbergplaats. Water uit dit moeras zou kunnen dienen voor bevloeiing van de Pedro Plains. Bovendien moet de Black River bij Lacovia worden omge legd, zodat hij zal uitmonden in dit gedeelte. Het water stroomt dan naar zee via de Broad River. Het westelijk gedeelte heeft een vruchtbare bodem en kan worden gedraineerd. Na inpoldering zullen de polders beneden zeeniveau liggen, zodat voor de bemaling grote pompen nodig zullen zijn.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 148