15 voorkeur en belangstelling geeft in deze meestal de doorslag. In het eerste gedeelte van het boek geeft een aantal hoogleraren een overzicht over een vakgebied dat zij doceren. Het tweede gedeelte bevat een serie praktijkervaringen van geodetisch ingenieurs in veelal die gebieden die ook in het eerste deel voorkomen. Door deze opzet krijgt de student lezer in de eerste plaats een kort overzicht over diverse vakken, terwijl de praktijkervaringen hem enig inzicht verschaffen in de mogelijkheden in deze richtingen. Over het algemeen bestaat er weinig contact tussen studenten en afgestudeerden. Een overdracht van ervaringen kan stimulerend werken, terwijl de student door het kennis nemen hiervan, zijn studie in de laatste jaren misschien doelgerichter en bewuster zal kunnen indelen (wij denken hierbij aan keuze- en facultatieve vakken). De lezer (niet-student), al of niet goed geïnformeerd omtrent de geodesie, maar in de praktijk in aanraking komend met geodeten, zal aan de hand van dit boek een indruk kunnen krijgen van verschillende gebieden, die voor hém misschien juist het belangrijkste zijn, waarin de geodeet langzamerhand een plaats gaat innemen. De onbekendheid met de opleiding voor geodetisch ingenieur is hierbij dikwijls nog een hindernis. Slechts de T.H.-gids geeft een volledig overzicht van de gehele opleiding, maar in het bestek van dit Lustrumboek kunnen slechts enkele gebieden worden belicht. In het begin van deze verantwoording werd gesproken over de vergelijking van het boek met een schip, zonder hier dieper op in te gaan. Bij de bouw van een schip zal veelal eerst het tonnage vastgesteld worden. Binnen deze maten zal het schip gebouwd moeten worden en zal het inwendige ingepast worden, alles echter gebonden aan de tevoren gestelde eis. Zo ook dit boek. De Lustrumboekcommissie is er zich van bewust de auteurs binnen een strak kader te hebben willen vangen. De auteurs hebben zich hierdoor misschien geremd gevoeld, maar wij zijn ervan overtuigd dat de artikelen met literatuurverwijzingen u voldoende ingang verschaffen in de beschreven gebieden. Tot onze grote spijt is, door onvoorziene omstandigheden, Prof. dr. F. J. Ormeling niet in de gelegenheid geweest het in de brochure aangekondigde artikel over „Thematische kartografie" te schrijven.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 14